Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Budova zlínské radnice na náměstí Míru. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Audit odhalil na zlínské radnici desítky netransparentních smluv

  • 3
Zlínská radnice zveřejnila výsledky auditu, který prověřil hospodaření města mezi lety 2002 až 2010. Bývalé vedení uzavíralo řadu netransparentních smluv, konkrétní výtky a jména ale zatím chybí.

Audit zadala koalice v čele s TOP 09/STAN a hnutím M.O.R., které i díky ostré kritice hospodaření za minulého vedení vyhrály ve volbách.

"Audit odhalil řadu nedostatků, s jeho výsledky budeme nyní pracovat. Některá fakta je třeba dát do souvislostí," řekl zlínský primátor Miroslav Adámek.

Nezávislí auditoři zkoumali hospodaření města v letech 2002 až 2010, kdy radnici řídila koalice ODS, ČSSD a lidovců. Její kritici (a pozdější nástupci) ji vyčítali, že se chová netransparentně a pro město nevýhodně. Obojí audit z části potvrdil, byť žádný velký průšvih neodhalil.

Potenciální finanční ztrátu přes 100 milionů korun mohlo město utrpět tím, že nevýhodně prodávalo, směňovalo nebo pronajímalo pozemky firmám. Navíc v některých figurovali i tehdejší radní.

Jméno Janečka opět na scéně

Například náměstek Martin Janečka zvolený za ČSSD. Před časem byl odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci, již se měl dopustit při svém podnikání ve společnosti Square Transaction. Ta (šlo o jiný případ) v roce 2009 od města koupila pozemek za více než 6,5 milionu korun.

"V případě Martina Janečky bylo provázání nejvýraznější. Kromě Square Transaction získala v roce 2002 nájemní smlouvu na pozemek a výpůjčku i společnost Invest Sport, ve které byl jednatelem," upřesnila manažerka auditu Jana Lukáčová.

To samo o sobě ale prohřešek není, což přiznávají i sami auditoři. Záleží na podmínkách smlouvy a transparentnosti obchodu. Jak to bylo v Janečkově případě, ale nechtěli komentovat. Auditoři i vedení radnice odmítli také uvést další konkrétní společnosti či smlouvy.

"Chceme vytvořit komisi, která se nejasnými případy bude zabývat," poznamenal Adámek.

Pozemek za dva miliony vyměnili za plochu v ceně 20 tisíc

Jde například o to, že radnice před lety směnila městský pozemek v hodnotě dva miliony korun za plochu, jež měla cenu 20 tisíc. To je zjevný nepoměr.

Podstatné však je, zda byl ve smlouvě nějak zdůvodněn: například veřejným zájmem či výstavbu důležité infrastruktury. To bude komise složená z politiků i ekonomů ještě v mnoha případech zkoumat. Trvat jim to může i pár měsíců.

"Přišli jsme na desítky netransparentních smluv. Je to důsledek systémové pochybení, z nichž mohla pramenit o osobní pochybení," poznamenal auditor Martin Kvietok. Mezi ně ale nepatří prodej městského pozemku za jednu korunu Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Zde je zřejmý veřejný zájem.

"Někdy se věci z ekonomického hlediska jeví jako nestandardní, ale z hlediska samosprávy je to jinak," připustil primátorův náměstek Bedřich Landsfeld.

Na druhou stranu se zase některé obchody podle primátora uskutečnily z legislativního hlediska správně, ale mohly být amorální.

Mělo to své důvody, tvrdí bývalý ekonomický radní

Podle Miroslava Hladíka z ODS, který v prověřovaných letech dělal na radnici ekonomického radního, se v drtivé většině případů ukáže, že nestandardní smluvní podmínky mají svůj důvod.

"Nevím o jediné netransparentní smlouvě," tvrdí Hladík. "Je však třeba zkoumat každý konkrétní případ zvlášť a já věřím, že ve smlouvách budou ceny řádně odůvodněny," dodal.

Beze vší pochybnosti ale je, že město přišlo ve sledovaných letech o 2,3 milionu korun, protože nenavyšovalo nájem z pozemků o každoroční inflaci.

"Doporučili jsme zadavatelům prověřit, jakou mělo město motivaci k takovému zvýhodňování nájemců," řekla Lukáčová. V tomto případě ale zřejmě nešlo o zlý úmysl. "Je to chyba, ale vznikla spíš nedopatřením," myslí si Hladík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video