Peníze měly téci hlavně ze zmanipulovaných veřejných zakázek, jak vyplývá ze záznamu ze schůzky 26. října v Knetigově kanceláři nad restaurací U Modrého orla v Praze, kterou pořídil sám Michálek.
"Pro to, aby to celý mohlo fungovat, tě hrozně potřebuju. Pokud má to výběrový řízení nějak proběhnout, tak to fakt musí dělat ten finanční poradce. Pokud to neudělá, a ty nabídky se budou soustředit přímo u fondu, tak se může stát, že ty najednou zjistíš propočtem z toho, co tam přišlo, že pokud to někdo o jednu desetinu nezvedne, tak to neudělá. Tohle nemůžem chtít po tobě, nemůžem to chtít po nikomu z fondu. To musí chtít ten poradce, a pokud u té věty bude jakejkoli problém, tak to musí padnout na hlavu toho poradce, to nemůže udělat nikdo z fondu.
Poslechněte si sestříhaný audiozáznam.
(Přepis rozhovoru si přečtěte zde - formát PDF)
Knetig se také svěřil s obavou, že pokud nesežene dost peněz, Drobilovo vedení ho vymění. "A na rovinu, já jsem o tom komunikoval i s Ivanem Langerem, kterej je člověkem, kterej má v tuhletu chvíli na starosti centrální pokladnu. A já pokud jsem v situaci, kdy už to nebudu schopen krýt, tak já se budu muset sbalit a odejít, protože to je jediná šance, co budu muset udělat," říká na nahrávce Knetig.
Zničte důkazy, vyzýval ministr DrobilŠéf SFŽP Michálek čelí na půlhodinové nahrávce nátlaku |
Michálek nátlak a vyvádění peněz odmítl, načež byl v pondělí odvolán. Ministr Drobil kvůli aféře rezignoval o dva dny později. Premiér Petr Nečas se za něj přesto postavil: Michálek prý selhal, protože nahrávky nepředal hned policii. Šéf SFŽP však udělal to, co doporučuje i protikorupční manuál pro občany vydaný ministerstvem vnitra: pořídit si záznam ze schůzek jako důkaz.
Kdo je kdo v případu nahrávek
Dušan Fibingr Státní fond životního prostředí Lesy České republiky |