Atrakcí jsou i připomenutí bitev

Hradec Králové - Ze všech bitev, které v kraji proběhly, se zřejmě nejvíce připomíná prusko-rakouská válka z roku 1866. Na mnoha místech jsou pomníky obětí, o které se dnes starají nejrůznější historické spolky.
Ze všech bitev, které v kraji proběhly, se zřejmě nejvíce připomíná prusko-rakouská válka z roku 1866. Na mnoha místech jsou pomníky obětí, o které se dnes starají nejrůznější historické spolky. Velkou atrakcí jsou však přehlídky historických jednotek a ukázky bojů. "V roce 1990 jsem založil klub vojenské historie, obnovili jsme tenkrát Komitét pro udržování památek z války roku 1866 a chyběla nám jednotka, která by zajistila vzpomínkové akty na Chlumu," říká předseda Komitétu 1866 Bohumil Poláček o počátcích své záliby. "Uniformu jsem si nechal ušít podle starého předpisu, ale důstojnickou čepici mám originální z roku 1866," říká Poláček. Při rekonstrukci bitvy se střílí z historických zbraní, častěji však z replik. Ostrostřelecká garda Radecký z Police nad Metují proslula kanony. Vyrábí je a střílí z nich na domácích i zahraničních slavnostech. Už dvakrát ji pozvala rakouská vláda odpálit čestnou salvu při výročí polního maršála hraběte Radeckého. "Před deseti lety jsme obnovili tradiční spolek vojenských vysloužilců, a protože je mezi námi pracovník ze slévárny, zkusili jsme vyrobit kanon," vypráví Petr Zuda. Modelář Jaroslav Seifert vzpomíná na první odlitek: "Neměli jsme zkušenosti, podrobnou dokumentaci ani dost peněz, ale už první kanon vypadal starobyle, a hlavně střílel! Dnes jsme už dál a děláme přesné kopie horských tříliberních děl." Skupina nadšenců z Police odlila dvanáct hlavní, každou asi metr dlouhou a vážící 87 kilogramů. Prověřila je státní zkušebna zbraní a střílí z nich i vojenský klub v Polsku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video