Záběr z libyjské státní televize ukazuje atentátníka z Lockerbie Muhammada

Záběr z libyjské státní televize ukazuje atentátníka z Lockerbie Muhammada Midžrahího (vlevo v bílé čepici) na provládním shromáždění v Tripolisu. Britové ho před dvěma roky propustili, protože prý trpěl rakovinou prostaty v posledním stadiu a dávali mu tři měsíce života. (26. července 2011) | foto: AP

Atentátník z Lockerbie podpořil Kaddáfího. Britové litují, že ho pustili

  • 114
Úterní manifestace na podporu Muammara Kaddáfího v Tripolisu se zúčastnil i atentátník z Lockerbie. Tvrdí to libyjská státní televize, která odvysílala záběry zchřadlého muže s bílou čapkou v kolečkovém křesle a označila ho jako Muhammada Midžrahího. Toho před dvěma lety Britové pustili z vězení kvůli rakovině.

Libyjská státní televize vysílala shromáždění živě a komentátor při představování Midžrahího označil jeho odsouzení jako konspiraci a jeho propuštění z vězení za vítězství nad západním útlakem.

Britský šéf diplomacie William Hague ve středu reagoval na televizní záběry prohlášením, že propuštění Midžrahího byla chyba. "Myslím, že vystoupení Midžrahího na našich obrazovkách je další připomínkou, že jeho propuštění byla velká chyba," zkritizoval rozhodnutí tehdejší labouristické vlády Hague.

Boje v Libyi všechny unavují

Svět už netlačí na odchod Kaddáfího

"Myslím, že to, co jsme viděli, ještě více urazí a rozzlobí spoustu lidí, hlavně příbuzných těch zabitých v Lockerbie. Vždy jsme si mysleli, že to byla chyba, a tohle to jen potvrzuje," dodal.

Účast Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího na úterním shromáždění působí jako další důkaz vzdoru Kaddáfího režimu, podotkla agentura AP. Libyjský vůdce už několik měsíců odolává vzbouřencům i leteckým úderům NATO a konflikt v severoafrické zemi se zasekl na mrtvém bodě.

Lockerbie

V prosinci 1988 zažila Evropa dosud nejtragičtější teroristický útok. Nad skotským městečkem Lockerbie explodovalo letadlo Boeing 747 americké společnosti PanAm. Zahynulo všech 259 lidí na palubě a také jedenáct obyvatel Lockerbie, kam dopadly trosky. Většina cestujících v letounu byli Američané

Havárie letadla společnosti Pan-am nad skotským městečkem Lockerbie 21. prosince 1988.

Midžrahí si odpykával doživotí za útok na letadlo PanAm v roce 1988 nad skotským městem Lockerbie, Britové ho ale před dvěma roky z humanitárních důvodů propustili a poslali zpět do vlasti. Trpěl prý rakovinou prostaty v konečném stadiu a lékaři mu tehdy dávali pouhé tři měsíce života.

Britové tím vyvolali bouři nevole, hlavně u Američanů, jichž cestovala na palubě zříceného letounu většina. A také řadu spekulací o tom, co skutečně ostrovní království k jeho propuštění vedlo. Nejčastěji se objevovaly úvahy a obvinění, zda zatím nebyla ropa a nátlak Muammara Kaddáfího.

O Midžrahím se v každém případě od jeho propuštění střídavě objevují různé zprávy - například loni v prosinci jeho příbuzní prohlásili, že leží v kómatu. Letos v březnu se objevila informace, že žije v přepychové čtvrti v Tripolisu a projíždí se v červeném lamborghini nebo hummeru.

V každém případě skoro šedesátiletý Midžrahí je jediným člověkem, který byl za bombový útok na letadlo PanAm, při němž zahynulo 270 lidí, odsouzen. On sám vždy svou vinu popíral a verdikt soudu zpochybňovali i někteří příbuzní britských obětí atentátu (čtěte Viník, nebo obětní beránek vysoké hry? Pochyby o Lockerbie zůstávají).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue