Propuštěný atentátník z Lockerbie Abdal Basat Muhammad Midžrahí se synem Muammara Kaddáfího Sajfem Islámem na letišti v Tripolisu

Propuštěný atentátník z Lockerbie Abdal Basat Muhammad Midžrahí se synem Muammara Kaddáfího Sajfem Islámem na letišti v Tripolisu | foto: AP

Atentátník z Lockerbie bude na Kaddáfího oslavě aspoň na fotografii

  • 7
Když Libyjci minulý týden tvrdili, že se propuštěný atentátník z Lockerbie nezúčastní oslav 40 let plukovníka Kaddáfího u moci, byla to pravda jen částečně. Midžrahí tam sice nebude fyzicky, ale jeho obří fotografie se na konci show objeví na velkoplošné obrazovce. Napsaly to britské The Times, jejichž reportér se zúčastnil generálky na dnešní spektákl.

Dvouhodinová show v Tripolisu má oslavit Muammara Kaddáfího coby národního buditele a politika, který obnovil arabskou hrdost, napsaly The Times.

Oslavy 40 let Muammara Kaddáfího v čele Libye (1. září 2009)

V samém finále se na velké obrazovce vzadu na obřím pódiu objeví jen několik dní starý snímek, jeden z těch, které tak pobouřily mnoho lidí ve Skotsku, celé Británii nebo třeba v USA.

Je na něm Abdal Basat Muhammad Midžrahí, muž odsouzený za atentát na letadlo PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988. Fotka ho zachycuje ve chvíli, kdy se po letech ve skotském vězení vrátil do vlasti.

Ačkoliv dostal za Lockerbie, atentát s 270 oběťmi, doživotní vězení, skotská vláda ho propustila z humanitárních důvodů. Midžrahí má totiž rakovinu v konečném stadiu a zbývají mu nejspíš už jen měsíce života. Teď kvůli tomu na ostrovech zuří politická bouře.

Oslavy 40 let Muammara Kaddáfího v čele Libye (1. září 2009)

Midžrahího vítali na letišti v Tripolisu jako hrdinu, což Západ pobouřilo skoro stejně jako fakt samotného propuštění z vězení. USA i Británie přitom Libyi varovaly: jeho příjezd ať je tichý, stejně jako zbytek života. Nevítejte ho, neprokazujte mu žádné pocty. Muammar Kaddáfí ale udělal opak. Na letiště poslal na uvítanou svého syna, sám se pak s Midžrahím setkal a objal.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí - 40 let u moci (1. září 2009)

A jak se zdá, provokuje dál. Nabízí se otázka: Co by bylo, kdyby Abdal Basat Muhammad Midžrahí nebyl momentálně v nemocnici? Přijel by slavit osobně?

Z EU přijede jen prezident Malty

Kaddáfí pozval na velkolepé oslavy snad všechny hlavy států. Přijeli hlavně afričtí kolegové a politici z arabských a jihoamerických států. Třeba prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás. Nebo šéf Venezuely Hugo Chávez.

Evropanům se do Libye nechce. Jedním z hlavních důvodů je právě kauza Midžrahí. Politici nechtějí ztrácet kredit v očích voličů tím, že pojedou oslavit muže, jenž s velkou pompou přivítal odsouzeného vraha 270 lidí, a ještě za to poděkoval "skotským a britským přátelům".

A tak se v minulých dnech psalo: Libye tvrdí, že přijede francouzský prezident Sarkozy, ale Elysejský palác to popřel. Anebo: Libye tvrdí, že přijedou ruský prezident Medveděv a premiér Putin, ale Kreml to popřel.

Britové posílají jen nižšího úředníka z ambasády s tím, že velvyslanec nemá čas. Další evropské země zastoupí ministři nebo velvyslanci. Jediným prezidentem z členských zemí EU, který účast přislíbil, je šéf Malty. Ze zemí mimo Unii by pak měl přijet třeba srbský prezident Boris Tadič.

Oslavy 40 let Muammara Kaddáfího v čele Libye (1. září 2009)

Oslavy začaly už včera večer na letišti poblíž Tripolisu představením jezdců na koních a tanečníků ze severoafrických států a Ukrajiny. Hlavní část oslav je naplánována na dnešní večer a noc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video