Zavražděný ministr a automobil, ve kterém jel. | foto: iDNES.cz

Atentátníci zabili vůdce libanonských křesťanů

  • 454
Atentátníci zabili na ulici v Bejrútu libanonského ministra průmyslu Pierra Džamáíla. Vůdce tamních křesťanů zemřel v nemocnici. Byl znám svým negativním postojem vůči Sýrii a Hizballáhu.

Podle rozhlasové stanice Hlas Libanonu rozpoutali ozbrojenci střelbu na ministerský konvoj, když projížděl bejrútskou křesťanskou čtvrtí Sin el-Fil.

Sanitka ministra okamžitě převezla do nemocnice, kde ale vážným zraněním podlehl.

Džamáíl, syn bývalého libanonského prezidenta Amína Džamáíla, bojoval proti radikálnímu šíitskému hnutí Hizballáh a také byl znám svými protisyrskými postoji.

Saad Harírí, šéf protisyrské koalice, která drží většinu v libanonském parlamentu, také hned přispěchal s prohlášením, že za atentát je zodpovědný právě Damašek.

"Jsme přesvědčeni, že v tom má Sýrie prsty," prohlásil Harírí, syn bývalého premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn loni v únoru. Syrské oficiální zdroje však prostřednictvím tamní agentury SANA vraždu Džamáíla "ostře odsoudily".

Spojené státy považují vraždu ministra za teroristický čin. "Toto je pro Libanon velmi smutný den. Vražda nás šokovala. Považujeme ji za akt terorismu a zastrašování," řekl náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns. Vraždu odsoudil i prezident Bush a vyzval k jejímu vyšetření.

Další ohlasy předvídají, že atentát ještě více prohloubí krizi, které v posledních týdnech čelí vláda premiéra Fuáda Siniory.

Džamáíl není první
Není to poprvé, co se významný protisyrský politik stal terčem atentátníků. Loni v únoru zabila exploze v centru Bejrútu už zmíněného expremiéra Rafíka Harírího. - více zde

Libanonci i OSN z přípravy útoku obvinili sousední Sýrii. Vyšetřování ale dosud vinu Damašku neprokázalo.

Poslední obdobný atentát zažila libanonská metropole loni v prosinci. Exploze v automobilu tehdy zabila poslance Džibrána Tuaního.

Libanonské vraždy

1. června 1987 - Sunnitský premiér Rašíd Karámí zemřel na zranění, která utrpěl při výbuchu nálože ve vrtulníku.
16. května 1989 - V západní, muslimské části Bejrútu zahynul při výbuchu sunnitský velký muftí šajch Hasan Chálid.
22. listopad 1989 - Při atentátu před svým sídlem v Bejrútu zabit křesťanský prezident René Muavad.
21. října 1990 - V Bejrútu zavražděn křesťanský předák a šéf Národněliberální strany Dany Šamún, jeho žena a dvě děti.
24. ledna 2002 - Pumový atentát v Bejrútu nepřežil exministr a bývalý šéf křesťanských milicí Elie Hubajka.
14. února 2005 - Při pumovém atentátu v Bejrútu zahynul expremiér Rafík Harírí. Celkem zemřelo 21 lidí včetně poslance a exministra hospodářství Básila Flajhána, který skonal 18. dubna v pařížské nemocnici.
21. června 2005 - Při výbuchu bomby v Bejrútu zabit protisyrský politik, křesťan a bývalý šéf Libanonské komunistické strany Georges Haví.
12. prosince 2005 - Pumový útok na křesťanském předměstí Bejrútu nepřežili čtyři lidé včetně křesťanského poslance a novináře a kritika Sýrie Džibrána Tuaního.
21. listopadu 2006 - Ministr průmyslu Pierre Džamáíl, patřící do tábora křesťanských protisyrských politiků, byl zastřelen v Bejrútu.

Zdroj: ČTK
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video