Atentátníci dostali trest až po 15 letech

  • 1
Po patnácti letech odsoudil Berlínský státní soud viníky pumového atentátu z roku 1986. V nočním klubu La Belle v Západním Berlíně tehdy zahynuli při explozi asi dvoukilogramové nálože dva američtí vojáci a jedna Turkyně. Přes 230 lidí bylo zraněno. Vyšetřování ukázalo, že atentát si objednaly libyjské zpravodajské služby na pokyn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Berlínský soud odsoudil  dlouholetým trestům vězení čtyři z pěti obžalovaných pocházejících z Německa a arabských zemí.

Němka Verena Chanáová, která bombu do diskotéky přinesla, dostala 14 roků za trojnásobnou vraždu a pokus o vraždu ve 104 případech.

Stejnou výměru obdržel i Palestinec Jásir Chraídí za nápomoc k atentátu. Palestinec Alí Chaná a Libyjec Musbah Abdulgasem Eter z tajné služby své země dostali každý po 12 letech.

Pro nedostatek důkazů byla osvobozena sestra Chanáové Andrea Häuslerová.

"Odsouzení byli bezpříkladně zneužiti k politické mocenské demonstraci," konstatoval v odůvodnění rozsudku soudce Peter Marhofer. Atentát byl podle jeho slov plánován na objednávku libyjské tajné služby. "Soud dospěl k přesvědčení, že libyjský stát má přinejmenším značnou spoluzodpovědnost," řekl soudce.

Důsledek politické krize USA a Libye
Pumový útok v La Belle z 5. dubna 1986 byl součástí tehdejší delší hluboké krize mezi USA a Libyí. Po útocích teroristické skupiny Abú Nidala na letiště v Římě a ve Vídni, při nichž zahynulo 19 lidí, podniklo americké námořnictvo válečné manévry u libyjského pobřeží. V Zálivu Velká Syrta přitom potopilo dva libyjské čluny.

Soud dospěl k závěru, že útok na diskotéku plnou amerických vojáků si Libye objednala jako odvetu za potopení libyjských člunů. Jako jeden z důkazů sloužila zachycená rádiová depeše z libyjské metropole Tripolisu na libyjskou ambasádu ve Východním Berlíně, vyzývající k útoku s co největším počtem obětí.

USA obvinily z atentátu na diskotéku Libyi a jejího vůdce Muammara Kaddáfího už v roce 1986. Tehdejší americký prezident Ronald Reagan nařídil odvetné údery amerického letectva na libyjská města Tripolis a Benghází. Nálety si tehdy vyžádaly 44 civilních obětí včetně Kaddáfího adoptivní dcery.

Prsty v případu měla STASI
Vyšetřování celé události trvalo deset let. Teprve poté začal proces, který se vlekl celé čtyři roky. Více světla vneslo do případu až otevření archivů Stasi, bývalé tajné východoněmecké zpravodajské služby, v roce 1990.

Odsouzení byli v minulosti pozatýkáni v Německu, v Řecku a  Itálii. Mužem v pozadí atentátu byl Chraídí, jehož pověřil provedením útoku pracovník libyjského vyslanectví ve východní části tehdy komunistického Berlína.

Bombu pronesla do diskotéky Chanáová zřejmě v doprovodu své sestry. Jak se ukázalo, pozdější Verenin manžel sedmatřicetiletý Chaná se stal agentem východoněmecké tajné služby Stasi, aby mohl Verenu v NDR navštěvovat. Také ona se pak upsala tajné službě NDR, aby zase mohla vycestovat na západ Berlína. Tam manželé poznali Chraídího a Etera, kteří měli kontakt na libyjskou službu.

O útoku asi věděl i Honecker
Stasi podle výpovědí jejích bývalých pracovníků i podle dokumentace pravděpodobně o přípravě útoku věděla, ale nic proti němu nepodnikla. O chystaném atentátu byl zřejmě informován i tehdejší východoněmecký vůdce Erich Honecker.

Bývalý pracovník libyjské tajné služby Musbah Abdulgasem Eter usedá na lavici obžalovaných v síni berlínského soudu, který 13. listopadu vynesl rozsudky v případu krvavého teroristického útoku na berlínskou diskotéku La Belle z 5. dubna 1986. Při atentátu byli tři lidé zabiti a asi 260 dalších zraněno. (13. listopadu 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video