Atentát šokoval představitele NATO

Brusel, Bělehrad - Atentát na srbského premiéra Zorana Djindjiče šokoval představitele Severoatlantické aliance. "Extrémisté nesmí zvítězit. Protidemokratické síly jsou stále aktivní a v Srbsku nezavládne mír a prosperita, dokud nebudou všichni extrémisté a váleční zločinci před soudním tribunálem," prohlásil generální tajemník NATO George Robertson.

Atentát na srbského premiéra označil doslova za hrůznou vraždu. Djindjič podle Robertsona představoval pro srbský lid postavu reformátora, který tvrdě prosazoval demokracii ve své zemi.

Politik byl zavražděn ve středu po poledni poblíž úřadu vlády v Bělehradu. Zasáhly ho dvě střely, vypálené ostřelovačem z větší vzdálenosti. Prozatímní srbská prezidentka Nataša Mičičová poté na žádost vládního kabinetu vyhlásila v zemi výjimečný stav.

"Vražda premiéra Djindjiče je útokem proti všem, kteří se chtějí rozejít z minulostí Srbska. Je to zoufalá akce extrémistů, kteří by si přáli návrat autoritativní vlády Miloševiče," řekl Robertson, který spolu s 46 zástupci atlantické rady partnerství zaslal do Srbska a Černé Hory soustrastný dopis.

DALŠÍ ZPRÁVY

Atentátníků na
Djindjiče bylo asi více

Srbská vláda má
viníka atentátu

Robertson v prohlášení vyzval srbský lid, aby poslali před soud všechny zločince, kteří chtějí podkopat takovými činy demokratizační proces v zemi. "Demokracie zvítězí a vzpomínka na Zorana Djinjiče bude žít dál," uvedl.

Zavražděný Zoran Djindjič unikl jednomu atentátu již zhruba před měsícem, kdy do kolony vozidel narazil ve vysoké rychlosti nákladní automobil. Útok tehdy označil za pokus, jak oslabit boj proti přebujelému organizovanému zločinu.

Původně srbský nacionalista Djindjič se v roce 1997 stal starostou Bělehradu za demokratickou stranu. Přispěl i ke svržení prezidenta Slobodana Miloševiče a proslul pak jeho vydáním mezinárodnímu soudnímu tribunálu pro válečné zločince.
Premiérem Srbska a Černé Hory byl od prosince roku 2000.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video