Český velvyslanec v Rusku Petr Kolář

Český velvyslanec v Rusku Petr Kolář | foto: Michal Sváček, MF DNES

Atentát podpoří extrémní nacionalisty, soudí český velvyslanec v Rusku

  • 10
Rusko se jen pomalu vzpamatovává z teroristického útoku na letišti Domodědovo, při kterém v pondělí zemřelo 35 lidí. Těsně po atentátu volali na ambasádu i dva Češi, prozradil český velvyslanec v Rusku Petr Kolář. V rozhovoru pro iDNES.cz také zdůraznil, že útok v zemi posílí extrémní nacionalistické a xenofobní síly.

Letěl jste někdy z letiště Domodědovo?
Zatím jsem z letiště Domodědovo neletěl, mám zkušenost jen ze dvou zbývajících moskevských letišť, Šeremetěvo a Vnukovo. Domodědovo je každopádně největší mezinárodní letiště v Moskvě, které denně odbaví stovky letů. Do České republiky z něj v současné době nepravidelně létá jen charterový přepravce do Pardubic.

Jak jste se dověděl o atentátu a co vás v prvních chvílích napadlo?
Od svého zástupce. Strávil jsem značnou část dne kousek od Moskvy v továrně na výrobu jaderného paliva. Stalo se to, když jsem se vracel na ambasádu, takže jsem mohl ihned svolat krátkou operativní poradu a rozdělit úkoly. V prvních chvílích jsem myslel hlavně na to, co musíme udělat, jaká opatření přijmout, koho informovat. Ale přirozeně jsem se neubránil pocitu zmaru. Představil jsem si tu hrůzu a neštěstí. Napadlo mě, v jakém divném světě to žijeme.

V MOSKVĚ MOHL ZAHROZIT RAZDOBUĎKO

Ruská média vyřkla jméno podezřelého teroristy

Na letišti bylo v době výbuchu například pět Slováků? Víme, že se při útoku žádní Češi nezranili, ale nemáte informaci, že by se tam nějací Češi přeci jen pohybovali?
V tuto chvíli nemáme žádnou informaci o tom, že by se nějací čeští občané v inkriminované době na letišti Domodědovo pohybovali. V onen den se z tohoto letiště žádný let do nebo z České republiky neuskutečnil. Nemůžeme ale samozřejmě vyloučit cesty Čechů z tohoto letiště například do jižních a jihovýchodních regionů Ruské federace. Přítomnost slovenských občanů lze vysvětlit i tím, že létají do Moskvy pravidelnou linkou z Vídně, která přistává právě na Domodědovu a je Slováky hojně využívaná.

V boji s terorem vždy taháme za kratší konec provazu

Jakými kanály vlastně ambasáda získává informace o tom, zda při útoku nezahynuli i občané České republiky?
V podobných krizových situacích konzulární oddělení velvyslanectví zjišťuje ihned takzvané tísňové linky, které obvykle ruská strana zřizuje a na které se v případě nutnosti obracíme. Jistě vás nepřekvapí, že dovolat se na tyto linky bývá zpravidla dosti obtížné. I při výbuchu v Domodědovu byla zřízena tři taková telefonní čísla. Důležitým vodítkem jsou telefonáty českých občanů, kteří se na nás obracejí s konkrétním dotazem. Konzulární pracovníci potom prověřují přes tísňové linky či přes nemocnice, kam byli zranění převezeni.

PETR KOLÁŘ

Český velvyslanec v Rusku Petr Kolář

Český velvyslanec v Rusku Petr Kolář

Osmačtyřicetiletý Petr Kolář vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Do funkce velvyslance v USA byl jmenován na konci listopadu 2005. Předtím působil jako náměstek ministra zahraničí nebo jako velvyslanec v Irsku. Od letošního léta je ambasadorem v Rusku. Má manželku a dvě děti. K jeho koníčkům patří sport, literatura, historie, výtvarné umění a mezinárodní politika.

Na slovenskou ambasádu se obrátilo s dotazy na své příbuzné hned několik lidí. Volali k vám Češi s podobnými dotazy?
Večer v den výbuchu na konzulární oddělení velvyslanectví telefonovali dva Češi s žádostí o prověření, zda obětí útoku nebyl jejich příbuzný či známý. V obou případech šlo o planý poplach. Dovolali jsme se na mobilní telefony hledaných lidí a naštěstí se ukázalo, že jsou všichni v pořádku.

V roli ruského velvyslance to byl váš první podobný útok. Prožil jste už ve své diplomatické kariéře něco podobného?
Jako velvyslanec bezprostředně ne. Maximálně ve formě hrozby teroristického útoku nebo jako spoluorganizátor různých aktivit po 11. září, protože jsem v té době sloužil v Irsku, kde se to dotklo mnoha rodin. Spíš jsem se s tím setkal jako ředitel odboru jižní a východní Evropy, tedy teritoria, kde probíhalo několik konfliktů. Pak také jako náměstek ministra zahraničí, protože jsem byl odpovědný mimo jiné za řešení krizových situací.

Prezident Medveděv označil za hlavního viníka událostí chabou bezpečnost na letišti. To se po všech útocích opravdu Rusové ještě nepoučili a neumějí zabezpečit své největší letiště?
Problém je v tom, že na veřejně přístupných místech, kde se shromažďuje více lidí, nemůže být bezpečnost nikdy stoprocentně garantovaná. K útoku došlo v příletové hale, tedy nikoli za čarou, ale v místě, kde lidé čekají na cestující a kam má kdokoli přístup. Na Ruzyni u příletů také nejsou žádné rámy. O zvýšení bezpečnostních opatření se bude jistě po útoku intenzivně debatovat, ale jde spíše o nekonečný boj, ve kterém vždy taháme za kratší konec provazu.

Rusové se jen tak zastrašit nedají

Po útocích některá ruská média přirovnávala Moskvu k Bagdádu. Vy v ruské metropoli žijete. Máte strach o svoji bezpečnost?
Strach o svoji bezpečnost nemám. Z osobních pocitů převládá spíše vztek a lítost nad zmařenými životy. Nejhorší přitom je, že ten útok nebyl jen krutý a nelidský, ale naprosto nesmyslný. Jestli si útočníci mysleli, že tímto činem něčeho dosáhnou, tak se ukrutně mýlí. Naopak, celá událost pro ně v důsledku vyzní kontraproduktivně. Ať už jsou teroristé kdokoli a ať už se zaštiťují jakýmikoli cíli, staví proti sobě nejen ruskou, ale celou světovou veřejnost. Jejich způsob boje je nejen o odporný a podlý, ale i neproduktivní.

Jaká panuje atmosféra mezi lidmi? Žijí v obavách, nebo prostě už terorismus vnímají jako neodmyslitelný fakt?
Atmosféra je zde rozjitřená, ale nikoli paralyzující. Rusko a Rusové se jen tak zastrašit nedají, sympatie demokratického světa teroristé také nezískají. Odsouzení útoku a vyjádření účasti bylo naopak okamžité a jednoznačné. Teroristé tak jen podpoří extrémní nacionalistické a xenofobní síly, které o sobě daly mohutně znát několikrát v průběhu prosince. Tehdy po vraždě moskevského fotbalového fanouška došlo k nepokojům a potyčkám mezi ruskými nacionalisty a přistěhovalci ze Střední Asie a kavkazských republik. Pondělní teroristický útok jen přilil olej do ohně.

ATENTÁT PŘIPOMNĚL KONFLIKT NA KAVKAZE

Analýza iDNES.cz o možné kavkazské stopě útoku

Různé indicie opět ukazují, že útok přišel ze severního Kavkazu. Je to i váš názor?
K útoku se podle aktuálních informací zatím stále nikdo nepřihlásil, zatím není ani známa osoba útočníka. Je proto ještě stále příliš brzy dělat jakékoli závěry. Ruská společnost má ale přirozeně tendenci spojovat tyto útoky se situací na severním Kavkaze. Musíme si ale počkat na vyjádření vyšetřovací komise.

Je podle vás možné terorismus, který má kořeny na Kavkaze, vymýtit a jak?
Dokonale zabránit terorismu se kvůli jeho podstatě a metodám nikdy a nikde nepodaří. USA a Evropa včetně Ruska v posledních letech udělaly ohromný kus práce při prevenci teroristických útoků. Situace na severním Kavkaze je však velmi komplexní a komplikovaná. I ruské vedení si je vědomo toho, že neexistují snadné recepty na vyřešení tamější situace a že silový přístup není samospasitelný. Východiskem je jen široká, střízlivá politika, která se zaměří i na sociálně-ekonomické a jiné aspekty problému. Z dlouhodobé perspektivy je jediným lékem ekonomický rozvoj regionu, přitáhnutí investic, rozvoj infrastruktury, upevnění samosprávy a podobné kroky, tedy celkové zvýšení kvality života.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video