Midžrahí se poprvé objevil na veřejnosti. (9. září 2009)

Midžrahí se poprvé objevil na veřejnosti. (9. září 2009) | foto: AP

Britové prý poradili Libyjcům, jak dostat atentátníka z Lockerbie z vězení

  • 12
Britská vláda tajně poradila Libyjcům, jak dosáhnout propuštění atentátníka z Lockerbie Muhammada Midžrahího ze skotského vězení, kde si odpykával doživotí. Trpěl zároveň rakovinou prostaty a Londýn poradil Tripolisu, jak toho využít v žádosti o milost, vyplývá z depeší americké diplomacie uniklých na serveru WikiLeaks.

O skutečných důvodech propuštění Abdala Basata Alího Muhammada Midžrahího se spekuluje prakticky od okamžiku, kdy opustil zdi skotské věznice. Oficiální verze zní: milosrdný akt, poněvadž Libyjec měl mít v době propuštění před sebou pouhé tři měsíce života.

Jenže od samého počátku se kolem případu rojí spekulace o skutečných motivech Britů. Jednou z nich je ropa a touha nadnárodního koncernu BP získat povolení na těžbu ropy u libyjských břehů. Úlohu černého zlata v případu koneckonců připustil i tehdejší ministr spravedlnosti Jack Straw.

První vlna tajných depeší americké diplomacie na webových stránkách serveru WikiLeaks pak odhalila, že Londýn se obával výhrůžek libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, že s nimi přetrhá obchodní vazby (čtěte Britové pustili atentátníka z Lockerbie kvůli strachu z Kaddáfího pomsty).

Slavný návrat Midžrahího do Tripolisu

Midžrahí na fotografii z 31. srpna 2009

Dá-li se věřit tajným zprávám amerických diplomatů, ukázaly, že Spojené království aktivně pomáhalo Tripolisu dostat atentátníka zpět do vlasti. Úředník ministerstva zahraničí Bill Rammell Libyjcům poradil, jak správně žádat o propuštění ze soucitu poté, co u Midžrahího objevili rakovinu.

Depeše se datují do října roku 2008, Midžrahí se dostal na svobodu o necelý rok později. Britská vláda věřila, že Skotsko bude nakloněno udělit útočníkovi milost na základě soucitu, píše se v diplomatické zprávě (o propuštění atentátníka čtěte zde).

Viník, nebo obětní beránek vysoké hry?

Pochyby o Lockerbie zůstávají

V době, kdy Midžrahí skutečně milost dostal, zbývaly mu dle oficiálních informací tři měsíce života. Více než rok od propuštění stále žije v rodné Libyi a podle uniklých depeší by mohl zůstat naživu klidně i pět let. Některé zprávy ale hovoří o tom, že Libyjec je na tom velmi zle, v prosinci zdroj blízký rodině uvedl, že prý je v komatu (více zde).

Muhammad Midžrahí dostal doživotí za atentát na letadlo americké společnosti PanAm v roce 1988 při němž zahynulo 270 lidí.

Jeho propuštění vyvolalo vlnu emocí hlavně v USA, odkud pocházela většina obětí. Naopak Britové se přikláněli k jeho propuštění, někteří příbuzní britských obětí dokonce pochybovali o rozsudku z roku 2001 a žádali odhalení dalších informací o atentátu.

Midžrahí je jediným člověkem, který byl za bombový útok na letadlo PanAm odsouzen, a stále tvrdí, že je nevinen.

Útok na letadlo nad Lockerbie

Havárie letadla společnosti Pan-am nad skotským městečkem Lockerbie 21. prosince 1988.

V prosinci 1988 zažila Evropa dosud nejtragičtější teroristický útok. Nad skotským městečkem Lockerbie explodovalo letadlo Boeing 747 americké společnosti PanAm. Zahynulo všech 259 lidí na palubě a také jedenáct obyvatel Lockerbie, kam dopadly trosky. Většina cestujících v letounu byli Američané


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video