Atentát na Bali: tři popravy, tři doživotí

  • 2
Indonéský soud vynesl už třetí verdikt doživotí nad atentátníky na Bali. Zaenal Abidin přezdívaný Sarjiyo pomáhal shánět výbušniny pro útok, při němž v říjnu 2002 zahynulo 202 lidí, vesměs turistů. Další tři viníky soud poslal na popraviště.

Oblastní soud v Denpasaru na indonéském ostrově Bali uznal Sarjiya vinným z terorismu. "Podílel se na plánování schůzek a podílel se na výrobě bomb," prohlásil soudce Arif Supratman

Dvaatřicetiletý indonéský muslim svých činu nelitoval a nadále zastává přesvědčení, že šlo o pomstu vůči USA.

Sarjiyo naslouchal rozsudku oblečen do krepového bílého trička a šedé muslimské čepičky. Proti verdiktu se chce odvolat.

"Jeho čin byl organizovaným zločinem založený na buňkovém systému, který ohrožuje obraz Indonésie," podotkl soudce.

Indonéské úřady obviňují z útoků na Bali muslimskou radikální organizaci Jemaah Islamiyah působící v jihovýchodní Asii, která je údajně napojena na teroristickou síť Al-Kajda.

Zaenal Abidin je třetím atentátníkem odsouzeným za útok na Bali na doživotí. Podobný trest dostal i Ali Imron, jehož bratr Amrozi míří na popraviště, stejně jako dva další viníci. - předchozí vývoj zde

Nejmírnějším trestem za krvavý útok v turistickém ráji, který byl nejhorším atentátem od 11. září 2001, jsou tři roky vězení. Indonéský soud bude projednávat obvinění ještě několika dalších lidí.

Indonéští policisté odvádějí Zaenala Abidina přezdívaného Sarjiyo ze soudní síně v Denpasaru. Muž dostal doživotí za podíl na atentátu na Bali, kde zahynulo přes dvě stě lidí. (29. ledna 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video