Ať už nebe spadne, přeje si Bagdád

  • 30
Ať už zaútočí, ať už to máme za sebou. Nebe nám spadlo na hlavu před dvanácti lety, horší to určitě nebude, shrnuje jeden obyvatel Bagdádu napětí a úzkost, s níž se Irák připravuje na boj s Američany. Ačkoli je většina lidí přesvědčena o nevyhnutelnosti války, známky paniky nejsou v Bagdádu patrné. Vidina bojů ovšem rozmetala hospodářské zlepšení, které se v Iráku začínalo projevovat.

Abú Jásir je majitelem autobazaru. Americkému prezidentovi Georgi Bushovi ani jeho politice nemůže přijít na jméno. "Za tři dny jsem neprodal jediné auto. V září jsem přišel o půlku zisku," říká rozhořčeně.

Ještě před šesti lety byl zázrak dostat se v Bagdádu k pneumatikám, nárazníkům a dalším náhradním dílům. Po zavedení tzv. programu ropa za potraviny, který umožňuje Iráku kontrolovaný prodej ropy, se to zlepšilo.

Na silnicích už nejezdí jen bezútěšné ojetiny, ale běžně lze spatřit mercedesy, BMW, peugeoty a použité i naprosto nové džípy. Prodávají se tu za dvě třetiny cen platných v Libanonu, odkud se dovážejí. Irák udržuje velmi nízké celní i registrační poplatky, aby podpořil zájem zákazníků.

Podobně zvoní hrana také trhu s elektronikou, na němž jsou k dostání všechny značky. Zásoby jsou tak velké, že mnoho obchodníků zboží vykládá i na ulici před obchody.

Mezinárodní embargo vytvořilo třídu iráckých zbohatlíků, z nichž mnozí jsou zemědělci, kteří zásobovali trh v době, kdy v Iráku nic nebylo, a kteří teď utrácejí bez omezení.

IRÁK vs. USA

Bush doma shání podporu k úderu - aktuální vývoj

Úder na Irák - příloha iDNES

MULTIMÉDIA

mapa Iráku * fotografie
* srovnání armád *

Kromě toho otevření iráckého trhu sousedním zemím povzbudilo arabské podnikatele a průmyslníky, aby se spojili s Iráčany při vytváření nových podniků. To značně rozvinulo soukromý sektor, schopný vytvořit řadu pracovních míst s přitažlivými platy.

Ve srovnání se státní službou, kde se průměrná měsíční mzda pohybuje kolem 20 dolarů, se dá v soukromém sektoru vydělat pětinásobek. A toto velmi pomalu se uzdravující hospodářství je znovu ohroženo a čelí úzkostné nejistotě. Syrští a libanonští obchodníci v Bagdádu vyčkávají.

Například Libanonec Árif je připraven rozjet s 10 tisíci dolary podnik na toaletní papír. "Dál zajišťuji dodávky běžného zboží, ale s investicemi dlouhodobého charakteru je zatím třeba počkat," říká.

Čekání bude asi dlouhé a bolestné. Většina obyvatel Bagdádu odhaduje začátek útoku, přijde-li, na leden.

"Nejistota - přesně o to Američanům jde. Znepokojují je hospodářské vztahy, které se Iráčanům podařilo navázat s arabskými sousedy," řekl arabský diplomat působící v Bagdádu.

Irák podepsal dohody o volném obchodu s víc než deseti arabskými státy včetně Egypta, Kataru, Ománu, Sýrie, Libanonu či Spojených arabských emirátů.

Irácký trh je pravidelně zásobován dvěma tisíci libanonských podniků. Přerušení kontaktů s Irákem by pro libanonskou ekonomiku znamenalo roční ztrátu půl miliardy dolarů.

Iráčané kupují na trhu v metropoli Bagdádu DVD disky. Oblíbené jsou zejména americké akční filmy. (7. října 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video