Za bezpečné chodníky zodpovídají majitelé domů, senátoři i poslanci podpořili návrh, který to má změnit.

Za bezpečné chodníky zodpovídají majitelé domů, senátoři i poslanci podpořili návrh, který to má změnit. | foto: Profimedia.cz

Ať sníh na chodníku uklízejí obce, rozhodli poslanci

  • 626
Poslanecká sněmovna podpořila senátní novelu, podle níž se o stav chodníků musí starat jejich vlastníci, tedy zejména obce. Změní se tak dosavadní praxe, kdy za škody způsobené stavem přilehlých chodníků byli zodpovědní majitelé domů. Obce se bojí extrémního navýšení nákladů.

Při hlasování o novele zákona o pozemních komunikacích bylo 116 poslanců pro, proti jednatřicet. Novelu nyní dostanou k závěrečnému schvalování senátoři. Vzhledem k tomu, že novelu do Sněmovny poslali právě oni, lze očekávat její brzké přijetí.

Hlavní tvůrce předlohy, senátor ODS Jaroslav Kubera, považuje nynější stav, kdy vlastník domu odpovídá za škody na chodníku, který mu nepatří, za absurdní.

"Když někdo opravuje svůj dům a na chodník postaví lešení, musí za tento zábor platit. Také podnikatel, který si chce postavit na chodník reklamní poutač, za to musí zaplatit," poukázal Kubera.

Pro a proti chodníkové novelY

Majitelé domů měli až dosud odpovědnost například za to, když se na zledovatělém chodníku u jejich domu někdo zranil. Obce a kraje, které většinu pozemních komunikací vlastní, jsou však proti takovému zranění chodce pojištěné. Kritici novely naopak tvrdí, že zodpovědnost vlastníků, tedy především obcí, zatíží jejich rozpočty.

Novelu podpořil i ministr financí Miroslav Kalousek, který ale chápe starosti starostů, členů místních zastupitelstev o jejich obecní rozpočty.

"Rád podotkl, že tento návrh mi připadá ve své kontroverznosti skoro podobný jako návrh na zrušení roboty. Prostě všechna šlechtická panství, všichni šlechtici se vyděsili, co to udělá s jejich rozpočty, jak je to možné, kdo to za ně odpracuje. Dneska s odstupem času nám samozřejmě robota připadá jako naprostý nesmysl," řekl ve Sněmovně Kalousek.

Proti se postavil předseda ČSSD Jiří Paroubek, podle něhož novela bude "tvrdým úderem" pro rozpočty hlavně malých obcí.

Naopak sociálnědemokratický poslanec Zdeněk Škromach byl pro. "Určitě se shodneme, že právě v době krize je dobré hledat a vytvářet další pracovní příležitosti ve formě veřejně prospěšných prací," zdůraznil Škromach a podotkl: "Pro mnohé lidi to bude radost, že budou mít zaměstnání."

Náklady na zimní úklid budou v Praze desetkrát vyšší

Pražský magistrát na dnešní tiskové konferenci uvedl, že roční náklady hlavního města na zimní úklid chodníků stoupnou kvůli novele ze 135 milionů na přibližně 1,35 miliardy. 

"Pokud zákon nyní povinnost uklízet chodníky přenese na obce, bude zimní zajištění schůdnosti vyžadovat při ručním čištění zhruba 6 600 pracovníků a extrémní finanční náklady," uvedl radní Petr Štěpánek

Pražský magistrát proto zvažuje, že zvýší až pětkrát daň z nemovitostí. "Tomu se Praha zatím vyhýbala. Od pana senátora Kubery, který návrh zákona zpracoval, by bylo poctivé říci majitelům nemovitostí, že nás nyní přímo nutí ke zvýšení daně z nemovitostí," dodal Štěpánek. 

Další možností podle magistrátu je, aby tyto náklady převzal stát.

Proti "chodníkové" novele se postavil i svaz měst a obcí

S novelou nesouhlasí ani Svaz měst a obcí České republiky, protože se  obává zvyšování výdajů obecních rozpočtů. Apelovat na zrušení novely chce jak u senátorů, tak u prezidenta.

"V dnešní době, kdy se města a obce kvůli krizi potýkají s poklesem svých příjmů, považujeme schválení této novely přinejmenším za špatně načasované," uvedl místopředseda svazu Jaromír Jech.

"Obce budou najednou nuceny řešit záležitost, která dlouhodobě funguje a která výrazně a neplánovaně zatíží jejich rozpočty," dodal Jech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video