Zvolí si dalšího prezidenta občané přímo?

Zvolí si dalšího prezidenta občané přímo? | foto: Dan Materna, MF DNES

Ať si prezidenta volí přímo lidé, chce koalice

  • 161
Je to návrh, který by mohl pomoci uhasit spor mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem o složení jím navrhované nové vlády. ODS, lidovci a zelení se dohodli, že se v jejich koaliční smlouvě má objevit i návrh na zavedení přímé volby prezidenta.

"Je pravda, že se nám tuto věc podařilo do navržené koaliční smlouvy prosadit," řekl MF DNES šéf Strany zelených Martin Bursík. A potvrdil to i předseda křesťanských demokratů Jiří Čunek a šéf poslanců ODS Petr Tluchoř.

Proč by právě přímá volba mohla pomoci zažehnat spor o vládu? Případné zavedení přímé volby by výrazně zvýšilo šanci Václava Klause na znovuzvolení, protože si udržuje vysokou popularitu u veřejnosti.

Zatímco rodící se "stovková" koalice ODS, lidovců a zelených by takovou záruku Klausovi nedávala.

Lidovci nemají s volbou prezidenta problém
Lze očekávat, že když zůstanou sociální demokraté mimo vládu, nemohl by Klaus počítat ani s hlasy ČSSD a nejspíš ani s komunisty.

"Je evidentní, že když vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených vznikne, je pro Klause výhodnější přímá volba, zatímco když vznikne nějaká forma velké koalice ODS s ČSSD, nebude zájem měnit pravidla, protože bude v parlamentu silná většina," řekl MF DNES jeden z vysoce postavených politiků stran, které teď vyjednávají o vládě.

"KDU-ČSL nemá proti přímé volbě hlavy státu námitky," řekl Jiří Čunek.

Něco podobného už tady bylo
Podle Tluchoře by však úvaha o zavedení přímé volby prezidenta měla být doprovázena diskusí o úpravě jeho pravomocí.

Volba hlavy státu by měla proběhnout začátkem roku 2008, tedy zhruba za rok, a je tedy možné, že politici budou o přímé volbě opět pouze mluvit, ale nakonec ji neschválí.

Něco podobného se odehrávalo před prvním Klausovým zvolením v roce 2003. Politici se po dlouhých debatách nedomluvili na pravidlech přímé volby, a tak Klause zvolil parlament.

Navíc: k zavedení přímé volby je třeba změnit ústavu a na to koalice potřebuje souhlas ČSSD či komunistů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video