Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka navrhuje, aby politici hlásili každou schůzku s lobbisty.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka navrhuje, aby politici hlásili každou schůzku s lobbisty. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ať politici hlásí všechna setkání s lobbisty, navrhuje ČSSD

  • 406
Kontrolujme veřejně schůzky politiků s lobbisty, navrhuje ČSSD. Návrh místopředsedy strany Bohuslava Sobotky, o kterém dnes jednali poslanci, počítá s tím, že by lobbistům hrozila až stotisícová pokuta, kdyby setkání s politiky nenahlásili do veřejně přístupného registru. Návrh ale poslanci vrátili k přepracování.

V čem podle vás pomůže zákon o regulaci lobbingu? Ohlídal by setkání nejen v parlamentu, ale také třeba v nedaleké restauraci?

Zákon by neřešil místo setkání, ale kontakt jako takový. Lobbista i politik by museli sdělit, kdy a kde se setkali. To by lidé mohli sledovat na internetovém serveru, který by spravovalo ministerstvo vnitra.

Takže kdo by chtěl být v Česku lobbista, musel by se registrovat?

Ano. A když bude mít politik pochybnosti, zda se setkal s lobbistou, nic mu nebrání, aby tu informaci o schůzce podal, aby měl jistotu.

Když to vztáhneme na konkrétní případ, o kterém píše MF DNES: figurant redakce, který se vydával za majitele sítě heren, se se skrytou kamerou pokoušel nabízet politickým stranám sponzoring, aby ovlivnily zákon o loteriích v jeho prospěch. Jak konkrétně by váš zákon v takové situaci pomohl a takové věci zabránil?

To už ani nebyl lobbing, to bylo na pomezí lobbingu a korupce. Pokud by se takový případ i ve skutečnosti odehrál, veřejný činitel by měl povinnost do rejstříku zadat informaci o takovém kontaktu. Stejnou povinnost by měl i příslušný lobbista. Navíc by podle mě příslušný politik v takovém případě jednoznačně měl podat trestní oznámení.

Dejme tomu, že bychom znali seznam registrovaných lobbistů a nějaký novinář nebo prostě občan by viděl někde politika na schůzce s lobbistou, a oni by pak řekli, že se bavili o soukromých věcech, jak by se jim dokázal opak?

Pokud by schůzku nenahlásili, pro politika by to znamenalo riziko, že o tom budou informovat média a pro něj to nebude příznivé, protože by byl v podezření, že se vyhýbá povinnosti, kterou mu ukládá zákon. A politik by měl podle mě nahlásit každou takovou schůzku, i kdyby tvrdil, že na ní nešlo o lobbing.

V návrhu zákona počítáte s tím, že by za porušení zákona hrozila lobbistům až stotisícová pokuta. Není to trošku nízká částka, když jde v parlamentních hlasováních často o stamiliony či miliardy?

Víte, ten návrh, který jsme připravili, je vůbec první, jímž se někdo u nás pokouší regulovat lobbing, jak je to obvyklé v řadě vyspělých zemí. Jsme připraveni diskutovat o přesných parametrech toho zákona i o výši pokut, aby zákon mohl být ještě do květnových voleb přijat. Pokud převáží v diskusi názor, že pokuta má být vyšší, proč ne. Je to náš úvodní nástřel do debaty, jak by zákon o lobbingu měl vypadat.

Připouštíte, že v parlamentu se hlasuje o dramaticky vyšších částkách, třeba když komunisté dokázali minulý týden prosadit drobnou změnu v balíčku ministra financí, že tolik nezdraží cigarety?

Ale tam se hlasovalo podle souhlasu ministerstva financí. Lepším příkladem bylo dnešní hlasování o přísnějším zákonu o loteriích, kde se ukázalo velmi zřetelně, kdo to chce a kdo ne, když náš návrh na rychlé projednávání tohoto senátního návrhu ve Sněmovně neprošel (pro nebyli poslanci ODS, TOP 09 a také většina většina komunistů – pozn. redakce).

Fischerova vláda vašemu návrhu vytkla, že požadavek na lobbisty, aby pravidelně informovali o kontaktech s politiky, by pro ně znamenal neúnosnou administrativní zátěž.

Podle mě to není relevantní argument. Je ve veřejném zájmu, aby takové informace byly k dispozici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video