Poslankyně za TOP 09 a Starosty Věra Kovářová

Poslankyně za TOP 09 a Starosty Věra Kovářová | foto: Facebook Věry Kovářové

Ať lidé neplatí státu za půdu pod stavbami, navrhuje poslankyně

  • 124
Pokud chce rodina postavit dům, musí zaplatit nejen za pozemek, ale mnohdy i za to, že dům bude stát na zemědělské půdě. Stejně tak platí obce či kraje, když staví hřiště, školu nebo cestu. Poslankyně Věra Kovářová z klubu TOP 09 a Starostů chce tuto praxi změnit.

„Navrhuji, aby lidé, kteří si chtějí postavit nový dům na pozemku už stejně určeném pro obecní zástavbu, neplatili za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Státu by také neměly platit obce a kraje, které se rozhodnou budovat veřejně prospěšné projekty,“ říká Kovářová, jež se pokusí změnit zákon o ochraně zemědělského půdního fondu.

Například rodina, která si chce postavit vlastní dům, zaplatí státu až 1 500 korun za metr čtvereční pozemku. Přitom pozemek si od soukromého vlastníka koupí často za méně než tisíc korun za metr čtvereční.

„Je neúměrné, aby poplatek za vynětí půdy byl vyšší než kupní cena pozemku. Pro mnoho mladých rodin je to obrovská komplikace, na tuto sumu si totiž nemohou vzít hypotéku,“ argumentuje poslankyně, která je jako členka hnutí Starostů a nezávislých v poslaneckém klubu TOP 09 a Starostů.

Poslankyně na sebe upozornila konfliktem s Mynářem

Kovářová na sebe nedávno upozornila v jiné souvislosti. To když vyzvala prezidenta Miloše Zemana, ať si udělá pořádek na Hradě a ať kancléř Vratislav Mynář zveřejní majetek, jinak nemá ve funkci co dělat. Takové přivítání pro Zemana si připravila, když šel do parlamentu podpořit vládní návrh zákona o majetkových přiznáních (více zde).

Mynář jí pak vyhověl, ale jen částečně. Přinesl totiž Kovářové do Sněmovny jen své přiznání podle zákona o střetu zájmů za rok 2013. A z něj se rozhodně nedá vyčíst, s jakým majetkem Mynář do své funkce vstoupil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video