Poškozená senátorova asistentka Martina Vítková.

Poškozená senátorova asistentka Martina Vítková. | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Ať berou poslanci 150 tisíc a prezident půl milionu

  • 49
Týý, Máňo, měl bych pro tebe prímovej kšeftík, ale musíš se šábnout o vejvar s mojí starou. Tak by ta věta zněla jazykem prvorepublikové galerky. V roce 2007 už se mluví jinak: "Vážená slečno asistentko, mám pro vás zajímavou nabídku, ale část odměny budete převádět na účet mé paní."

Tak nějak mohla znít ta věta od senátora ODS Jiřího Žáka. Jazyk se mění, princip zůstává. Už desítky let se tomu říká „malá domů“. Nevím, jestli je takové chování trestné a vlastně to pro mě ani není důležité. Je totiž především trapné.

Dokonce i kdyby paní senátorová Žáková byla tím nejlepším politickým asistentem na planetě Zemi, neměl by ji její muž zaměstnávat nebo jakkoli platit z veřejných peněz. Protože pachuť „malé domů“ to bude mít vždycky.

Na obranu senátora Žáka je třeba připomenout, že není zdaleka jediným, který si touto ušmudlanou cestou vylepšuje rodinný rozpočet. Jsou v Senátu, ve Sněmovně, dokonce jsme už začali toto kvalitní české „know-how“ exportovat i do Evropského parlamentu.

Je to nečestné
Pokušení neodolala ani bývalá přední bojovnice proti výsadám politiků Jana Bobošíková. Jen ať se ostatní země přiučí, co je tradiční česká starost o rodinu. Platový systém našich politiků je scestný. A kdybych se nebál, že tak smrtelně urazím své jordánské kamarádky, řekl bych, že orientální.

Poslanec má plat lehce přes šedesát tisíc, k tomu cestovné, telefonovné, asistentovné, svorkovné a bůhví co všechno ještě. V podstatě ještě dvakrát tolik, ale skryto do různých náhrad, příplatků a podobně. Co by tomu řekli lidi, přece…

Je to nečestné, nemorální a svým způsobem ubohé. Ministerský předseda a dokonce i prezident mají plat a k tomu náhrady. Taková česká platová schovávaná. Jenže proboha proč? Občané nejsou tupí, aby o náhradách nevěděli.

Lákavější kariéra
A i ti méně bystří už dávno pochopili, že si z nich páni poslanci tak trochu dělají blázny: „My zase tak moc nebereme a vy nám na to, prosím, skočte.“ Nápravu jde vymyslet tak asi za pět minut. Zvednout plat poslanců, senátorů, členů vlády a všechny ty náhrady na ošatné zrušit.

Vždyť je to celkem jednoduché: poslanci a senátoři ať mají 150 tisíc, ministři tři sta tisíc a prezident a premiér klidně půl milionu. Možná je to hodně, ale když to budou dělat dobře, musí se ta investice vyplatit.

Už jen proto, že pro mnoho schopných lidí bude najednou kariéra v politice výrazně lákavější. A že by to bylo potřeba. Navíc s takovým platem se dá skutečně velmi dobře vyžít a budou se mnohem snáz odmítat různé úplatky a takové ty službičky „kdyby se pan ministr nezlobil...“.

Jenže ono to chce odvahu. Dokázat si potom s takovým platem stoupnout v kampani před voliče a říci: „Ano, beru dvacetkrát víc, než je průměr, a teď vám dokážu, že má práce za to stojí.“

Problém je, že mnohým dnešním politikům by to nikdo neuvěřil. Ale takoví se přece nevyplatí ani za šedesát tisíc plus manželkovné...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video