Astronomové se rozhodnou, kolik planet má Sluneční soustava. Ilustrační soustava.

Astronomové se rozhodnou, kolik planet má Sluneční soustava. Ilustrační soustava. | foto: Profimedia.cz

Astronomové rozhodnou o další „kariéře“ Pluta

  • 27
Ještě před pár dny se zdálo, že školáci budou muset už záhy "biflovat" jména dvanácti planet, a ne jen devíti jako dnes. Teď to však vypadá, že astronomové k nim budou milostiví: počet planet ve sluneční soustavě naopak možná poklesne.

Z planetárního seznamu, o jehož podobě dnes rozhodne světový kongres astronomů v Praze, by mohl zmizet Pluto.

"Dvanáct planet nebude. Tento návrh byl zamítnut," tvrdí Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd, který se podílel na organizaci kongresu. "Podle platné verze je těch planet jen osm," přizvukoval mu včera astronom Jan Veselý z hvězdárny v Hradci Králové.

Zvrat v diskusi o počtu planet nastal v úterý, kdy řada astronomů ostře kritizovala návrh na zvýšení počtu planet jako umělý a "zpolitizovaný". Komise, která připravuje definici planety, proto předložila nové návrhy, o nichž se má dnes hlasovat. V nich se uvádí už jen osm velkých, "klasických" planet.

Trpaslík Pluto
Příčinou těchto složitých úvah je právě Pluto, který byl zatím nejvzdálenější a nejmenší planetou sluneční soustavy. Zároveň šlo o jedinou planetu, kterou objevil Američan. Proto se mnozí snažili najít způsob, jak uchovat jeho planetární statut. Z prestižních důvodů o to usilovali zejména američtí astronomové. V poslední době však podle Suchana "jejich tlak na zachování Pluta jako planety vyprchal", a tak se otevřel prostor pro jeho přeřazení do nově vytvářené skupiny "trpasličích planet".

Úterní diskuse dokonce ukázala, že zcela jednoznačnou podporu nemá ani myšlenka vzdát hold Plutu aspoň ve skupině planetárních "trpaslíků". Někteří astronomové navrhovali, aby tyto planety byly souborně označovány jako plutony, plutina či plutonoidy nebo aby se Pluto uváděl jako příklad trpasličí planety. Ani s tím však nesouhlasili všichni.

Mezi trpasličí planety má kromě Pluta patřit i jeho dvojník Charon nebo velká planetka Ceres, která se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Nová kategorie by byla otevřená zejména pro velká tělesa, která se pohybují daleko za Plutem. Nejznámějším z nich je Xena, která je podstatně větší než dosavadní devátá planeta.

Právě objev Xeny donutil astronomy k tomu, aby začali pracovat na definici planety a aby volili mezi zvýšením, uchováním nebo snížením počtu těchto vesmírných těles. Definice měla být přitom původně obecná, platná ne jen pro planety sluneční soustavy, ale i pro velké oběžnice všech ostatních hvězd.

To však podle Veselého vyvolalo dost velký odpor, protože velká část definice planety se vztahovala výlučně na sluneční soustavu. A tak jestliže se dnes astronomové shodnou na definici planety, bude se týkat jen planet Slunce. Pavel Suchan s tím souhlasí. "Zatím nevíme nic pořádného o rozložení planet u jiných hvězd. Dá se říci, že každý kus je jiná ves. Nikdo neví, jak to dopadne," uvedl.

Planety a trpasličí planety však nejsou a nebudou jedinými "obyvateli" sluneční soustavy. Vedle nich zůstanou měsíce, které obíhají okolo řady planet, a nově se objeví kategorie "malá tělesa sluneční soustavy". To bude souborné pojmenování pro všechny ty planetky, asteroidy či komety, které za většího či menšího zájmu lidstva putují sluneční soustavou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video