Pobyt astronautů ve volném prostoru trval 7 hodin a 16 minut

Pobyt astronautů ve volném prostoru trval 7 hodin a 16 minut | foto: Reuters

Astronauty potrápil nefunkční solární panel

  • 2
Dvojice astronautů z amerického raketoplánu Atlantis ukončila krátce před 3:40 SELČ druhou pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Měli připravit ke zprovoznění solární panely, které jejich kolegové rozvinuli v úterý. Podle NASA se jim ale všechny úkoly nepodařilo splnit.

Patrick Forrester a Steven Swanson podle internetových stránek NASA asistovali při zatahování starého slunečního kolektoru.

Ve volném prostoru pobyli téměř o hodinu déle, než se plánovalo. "I přes sedm hodin a 16 minut usilovné práce se jim ale nepodařilo splnit veškeré naplánované úkoly," sdělilo kontrolní středisko NASA v texaském Houstonu.

"Příliš pevně zasazené čepy, vzdorující solární panel a zaměněná kabelová přípojka daly astronautům zabrat," upřesnil Houston.

Na šest a půl roku starý solární panel, který se nedal automaticky složit, musel Forrester použít speciální nástroj. NASA chce dnes podniknout další pokus, jak dostat vzpurný panel do boxu, aby mohl být později použit na jiném místě ISS.

Pro astronauty to ale rozhodně nebude poslední úkol. Musí opravit také část tepelného štítu raketoplánu, který se odchlípl. Vrstvy pod ním by mohly být poškozeny horkem, až se Atlantis bude 21. června vracet na Zemi. - více zde

Na ISS selhaly počítače

14.6. - Nový velký problém se objevil v době, kdy astronauti dokončovali instalaci nové solární jednotky. Selhaly klíčové počítače, což by v extrémním případě mohlo přinutit posádku opustit vesmírnou stanici.

Podle manažera programu ISS Mika Suffredina ale nejde o nic znepokojivého. "Jde o scénář pro nejhorší variantu," řekl.

Selhání postihlo počítače v ruské sekci orbitálního komplexu, na jehož výstavbě se podílí 16 zemí. Jedná se o počítače, které kontrolují navigaci rozlehlé stanice a systémy klíčové pro život kosmonautů. Bez nich nemůže
ISS udržet správnou oběžnou dráhu kolem Země a posádka nemůže zůstat na stanici.

ISS spoléhá především na velké gyroskopy, které udržují správný směr, ale používá také kontrolní tryskové a navigační systémy, jež jsou řízeny počítači, na nichž se problém objevil.

Inženýři nyní zjišťují, zda je příčinou problému nová solární jednotka a jestli její odpojení umožní resetovat počítače a tím problém vyřešit.


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video