Astronauti z ISS se zbavili vadné hadice

  • 6
Posádka ISS zřejmě vyřešila problém s únikem vzduchu. Astronauti z Mezinárodní kosmické stanice odstranili jednu z hadic v americké laboratoři, ve které objevili drobnou prasklinu. Stanice od Vánoc ztrácela přes kilogram vzduchu denně.

"Vzduch už neuniká. Je to však zatím jen jeden den, takže to stále monitorujeme," uvedl vysoký představitel amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Jim Newman.

Pokles tlaku vzduchu na orbitální stanici pro dvoučlennou posádku podle expertů neznamenal žádné nebezpečí. Přesto Američan Michael Foale a Rus Alexander Kaleri poškozenou hadici preventivně odstranili.

"Tlak vzduchu na ISS poté mírně stoupl," uvedl mluvčí ruské kosmické agentury Rosaviakosmos Vlačeslav Michajličenko. Náhradní hadici by na ISS měla 29. ledna dopravit ruská nákladní loď Progress.

Poškozená hadice zabudovaná v okně laboratoře sloužila k vyrovnávání tlaku v kabině a bránila také srážení par na oknech. Přesnou příčinu trhliny odborníci zjistí, ža se hadice dostane zpět na Zemi.

Foale a Kaleri s pomocí ultrazvukového detektoru zkontrolovali okna, ventily a další místa na stanici. V pátek prohlédli ruský filtr, který ze vzduchu odstraňuje oxid uhličitý. Toto zařízení odborníci původně považovali za příčinu současných problémů.

Přes odhalení vadné hadice astronauti pokračují v hermetickém uzavírání průlezů mezi ruskou a americkou částí stanice. Astronauti by pak měli zůstat pět dní izolovaní v jednom ze čtyř modulů.

Závada vyvolala roztržku mezi hlavními sponzory ISS. Zatímco se představitelé NASA obávali další ztráty tlaku, podle Rusů se tlak již stabilizoval na normální úrovni. Oba státy ale ujistily, že dvoučlenné posádce nehrozí žádné nebezpečí.

Současný úbytek tlaku je největší za pět let provozu orbitálního komplexu ISS. Atmosférický tlak na stanici nyní dosahuje asi 980 hektopascalů. Podle letových pravidel by se měl při této hodnotě už doplňovat vzduch.

Na úrovni 960 hektopascalů by pravděpodobně přestala fungovat některá zařízení na palubě. Kritickou hranicí pro přístroje i posádku je asi 700 hektopascalů. Na palubě ISS je dostatek vzduchu asi na půl roku.

Pokud by tlak klesl nebezpečně nízko, astronauti by museli ISS opustit v ruském modulu. Foale a Kaleri mají za sebou téměř polovinu z plánovaného půlročního pobytu na orbitální stanici. Na Zemi se mají vrátit v dubnu.

DÁLE ČTĚTE:
iDNES o stanici ISS

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video