Astronauti prožili stav nouze

  • 4
Mezinárodní vesmírná stanice byla ve stavu nouze. Počítač usoudil, že našel poruchu, a odpojil posádce i výrobu kyslíku. Oprava trvala 8 hodin. Není to zdaleka první karambol v krátké historii ISS. Naposledy v únoru se na palubě amerického segmentu zhroutily počítače.

Počítač tentokrát vypojil termoregulační systém ruského segmentu družicového komplexu.

V 17:04 SELČ totiž řídící středisko v Koroljovu u Moskvy přepojilo systém tepelné regulace v modulu Zvezda. Tato akce byla předem plánována a měla zajistit lepší chlazení akumulátorových baterií v tomto modulu.

Po přepojení ale řídící počítač narazil na chybné telemetrické údaje a usoudil, že nově přepojené čerpadlo tepelné regulace nepracuje.

Proto termoregulační systém vypojil a převedl celý komplex ISS do nouzového režimu s odpojením všech nikoli nezbytně důležitých systémů od elektrické energie, a to včetně vědeckých experimentů běžících v laboratorním modulu Destiny.

Nemilé bylo, že odpojil i klimatizační jednotku a systém Elektron, který vyrábí kyslík elektrolýzou vody.

DÁLE ČTĚTE O PORUCHÁCH NA ISS

Vesmírnou stanici zamořil zápach

V americké části ISS vypadly počítače

Naštěstí nouzový režim vyvolaný i v americkém segmentu neovlivnil stabilizační systém stanice, která i nadále letěla natočená panely slunečních baterií na Slunce, takže měla dostatek elektrické energie. Také chladicí a klimatizační systém amerického segmentu naštěstí stále pracoval.

Po podrobné analýze situace technici v Koroljovu usoudili, že počítač nenarazil na chybu a že vše je pouze mylné hlášení chyby. Proto ve 23:48 po upravení teplot v nitru stanice začali postupně zapojovat jednotlivé systémy a v 00:50 SELČ v úterý ráno komplex ISS přešel opět z nouzového do normálního režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video