Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Astronauti procházku zvládli

  9:06aktualizováno  9:06
V sobotu v 15:42 SELČ zahájili přepojením skafandrů na vlastní zdroje kyslíku astronauti Forrester a Barry druhý montážní výstup do volného kosmického prostoru. Deset minut před čtvrtou hodinou otevřeli výstupní poklop z přechodové komory a Barry, následován Forresterem, vyplul do nákladového prostoru raketoplánu. Hlavním úkolem vesmírné procházky je instalace dvou patnáctimetrových kabelů na povrchu laboratorního modulu Destiny.

Tyto kabely poslouží počátkem března příštího roku k připojení temperačního systému základní části ITS-S0 hlavního příčného nosníku stanice. Tu má na stanici dopravit raketoplán Atlantis během letu STS-110 (ISS-8A), k němuž má odstartovat 28. února 2002.

Oblékání skafandrů a jejich kontrola probíhaly bez problémů a proto se i vlastní zahájení montážního výstupu odehrálo s téměř půlhodinovým předstihem proti časovému plánu.

Astronauti nejdříve instalovali madla
První etapou práce byla instalace dodatečných madel na povrch laboratorního modulu. Ta budou astronautům sloužit k ručkování podél Destiny, ale také jako kabelové lávky pro uložení nových vodičů. Instalaci madel dokončili Barry a Forrester kolem tři čtvrtě na sedm našeho času.

Pak následovalo rozmotání prvního kabelu, jeho připevnění na pravobok Destiny a posléze jeho propojení s konektory na boku laboratorního modulu. Montáž kabelu úspěšně dokončili v 18:35 SELČ.

Po pořízení dokumentačních snímků pracoviště se oba astronauti v 18:55 SELČ pustili do obdobné práce na levoboku Destiny. To dokončili za půl hodiny. Pak začali Barry a Forrester uklízet pracoviště, fotografovat a chystat se k návratu do přechodové komory.

Kolem 21. hodiny našeho času se oba astronauti vrátili do přechodové komory raketoplánu, hermeticky uzavřeli výstupní průlez. Zahájením napouštění vzduchu ve 21:11 SELČ oficiálně ukončili tento druhý a současně poslední výstup do volného kosmu v průběhu letu STS-105.

Všechny úkoly byly beze zbytku splněny. V pořadí to byla 110. vycházka amerických astronautů do volného vesmíru, 68. z kosmického raketoplánu a 26. v rámci výstavby kosmické stanice ISS.

Pátek: Vše bylo v klidu
17. srpen proběhl na palubě stanice ISS i raketoplánu v klidu. Piloti raketoplánu opakovaným zapojováním malých manévrovacích motorků Discovery korigovali dráhu družicového komplexu. Celkem 253 zážehů motorků RCS během jedné hodiny zvýšilo průměrnou výšku dráhy komplexu o dalšího tři a půl kilometru.

Během pátku pokračovalo předávání stanice mezi posádkami a ukládání nepotřebných věcí - odpadu a osobních věcí členů 2. posádky do nákladního modulu MPLM Leonardo.

Astronauti Forrester a Barry, kterým pomáhal Sturckow, prověřovali a připravovali záchrannou jednotku SAFER, skafandry EMU a nářadí pro šestiapůlhodinový výstup do kosmického prostoru, který je plánován na tuto sobotu odpoledne našeho času.
Před půlnocí z pátku na sobotu našeho času proběhla na palubě stanice Alfa slavnostní ceremonie předání velení mezi dosavadním velitelem stanice Usačevem a Culbertsonem. Ten bude ISS velet až do letošního listopadu.

ISS: Vše probíhá hladce
Dosavadní průběh letu Mezinárodní kosmické stanice ISS, označované jako Alfa, probíhá hladce. V úterý a ve středu probíhala aktualizace programového vybavení počítačové sítě komplexu.

Programátoři ruské firmy RKK Energija totiž museli nahrát do palubních počítačů družicového komplexu upravený software v souvislosti s chystaným připojením nového ruského modulu Pirs (Molo).Ten má odstartovat z kazašského Bajkonuru 15. září 2001. Po několika dnech samostatného letu se připojí ke stanici, kde bude sloužit jako přistávací molo pro ruské transportní a nákladní lodě.

Výměna programového vybavení byla připravena
V souvislosti s výměnou programového vybavení se předem počítalo s tím, že na krátkou dobu bude vypojena jak celá palubní počítačová síť, tak stabilizační systém kosmické stanice včetně čtyř silových gyroskopů, které normálně udržují předepsanou orientaci stanice.

Proto se rozsáhlejší výměny programů, vyžadující odpojení počítačů, plánují na dobu, kdy je ke stanici připojen raketoplán, jehož vlastní stabilizační systém je schopen zvládnout celé těleso o hmotnosti 230 tun.

Ovšem ani v případě, kdy by došlo k samovolnému neplánovanému odpojení stabilizačního systému, nebyla by bezpečnost posádky ani stanice ohrožena, protože jsou k dispozici další záložní systémy orientace. K takovým výpadkům v minulosti již došlo, ale bez jakýchkoli následků.

Astronauti byli na vesmírné vycházce
Ve čtvrtek 16. srpna v 15:58 našeho letního času (SELČ) podle plánu vystoupili astronauti Daniel Barry a Patrick Forrester ve skafandrech do volného prostoru. Pro Barryho to byl třetí výstup v jeho profesní kariéře. Pro Forrestera byla vycházka teprve první.

Oproti původním úvahám však astronauti nepoužili nové výstupní komory Quest, která je od července součástí stanice, ale vlastní menší přechodové komory v nákladovém prostoru raketoplánu.

Jejich prvním úkolem bylo uvolnit z nákladní plošiny ICC, umístěná v nákladovém prostoru raketoplánu, blok EAS s nádrží s kapalným amoniakem. Tu mezitím uchopil velitel raketoplánu Scott Horowitz patnáctimetrovým dálkovým manipulátorem RMS. Po uvolnění zámků, poutajících EAS na plošině, vyzdvihl tento výměnný blok vysoko nad moduly stanice k příhradové konstrukci ITS-P6, kde EAS Barry a Forrester upevnili. Pak následovalo propojení kabelů, kterými byl doplňovací systém napojen na systémy stanice.

VŠE O LETU STS-105

ČTĚTE ZDE

POZORUJTE ISS

Informace o letu ISS

Blok bude sloužit k výměně amoniaku
Výměnný blok EAS bude sloužit k doplňování kapalného amoniaku do primárního chladicího okruhu systému tepelné regulace amerického segmentu stanice ISS a to zejména tehdy, pokud v chladicím systému vznikne netěsost, kterou by mohl amoniak unikat do vesmíru.

V takovém případě by astronauti na palubě komplexu museli nejprve najít a opravit netěsné místo a pak použít EAS k novému naplnění primárního okruhu pracovní látkou. Nejbližší let raketoplánu by pak vyprázdněnou zásobní nádrž EAS odvezl dolu na Zemi a nahradil ji jinou.

Látky čelí otevřenému vesmíru
Kolem 19:30 SELČ byla montáž kabelů dokončena a Barry s Forresterem se pustili do dalšího úkolu. Z transportní plošiny postupně uvolnili dvě schránky MISSE velkosti menšího prádelníku - 60 x 60 x 60 centimetrů.

Ty pak Horowitz přenesl dálkovým manipulátorem na povrch výstupní komory Quest, kde je oba montéři pevně připevnili. Poté otevřeli boční dvířka obou schránek, aby vystavili několik desítek vzorků různých konstrukčních, elektronických, optických materiálů, nátěrů, maziv a dalších látek přímému působení vlivu kosmického prostředí. Po delší době budou tyto vzorky opět dopraveny zpět na zemi a prozkoumány v laboratoři, aby bylo možno zjistit změny, ke kterým v materiálech došlo.

Jednak jde o působení kosmického záření, střídání tepla a chladu, ale hlavně o působení atomárního kyslíku, který v těchto výškách tvoří významnou část velmi řídkých horních vrtev atmosféry.

Atomární kyslík je velmi reaktivní a působí destruktivně na řadu materiálů, které rychle korodují. Práce ve skafandrech v kosmickém vakuu zatím probíhá bez větších problémů.

Astronauti Barry a Forrester se po úspěšném splnění všech plánovaných úkolů vrátili do přechodové komory raketoplánu. Ve 22:14 SELČ oficiálně ukončili první "kosmickou vycházku" mise STS-105.

Tento v pořadí již 25. montážní výstup do volného prostoru při stavbě ISS trval 6 hodin a 14 minut. Další podobně dlouhá vycházka je plánována na tuto sobotu 18. srpna.

Výročí
16. srpna oslavila stanice ISS malé výroči: uplynulo právě tisíc dní od vypuštění jejích prvního  modulu. Byl jím ruský modul Zvězda, který vzlétl na nosné raketě Proton-K z Bajkonuru 20. listopadu 1998.

CO ASTRONAUTY NA ISS ČEKÁ.

Neděle 19. srpna:  posádka vyloží nákladní modul Leonardo, odpad a nepotřebné zařízení znovu uloží do nákladového prostoru raketoplánu, který se o den později, v pondělí 20. srpna v 17:24 SELČ odpojí od stanice a se sedmi astronauty na palubě se vydá na zpáteční cestu.

Let má být zakončen přistáním na floridském kosmodromu ve středu 22. srpna v 18:48 SELČ.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ohňostroj vyděsil obyvatele Paříže. Lekli se, že jde o útok
VIDEO: Půlnoční ohňostroj vyděsil Pařížany. Báli se útoku teroristů

Mohutné rány vyděsily v neděli o půlnoci mnoho Francouzů a turistů v Paříži. Mnozí z nich se báli dalšího teroristického útoku. Naštěstí to ale byl jen...  celý článek

Americký bombardér B-52 během nízkého průletu nad dráhou mošnovského letiště
Americké bombardéry mají mít stálou pohotovost jako za studené války

Americké letectvo se kvůli napětí se Severní Koreou chystá na možnost, že strategické bombardéry B-52 budou stejně jako v dobách studené války v neustálé...  celý článek

Japonský premiér Šinzó Abe během předvolební kampaně (16. října 2017)
Předčasné volby v Japonsku ovládl Abe, hlasování poznamenal tajfun

Japonská vládní koalice vedená Liberálnědemokratickou stranou (LDP) premiéra Šinzóa Abeho dosáhla v předčasných parlamentních volbách přesvědčivého vítězství....  celý článek

Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?
Ztratila jsem kamarádky po porodu. Lze se tomu vyhnout?

Vyšumění přátelství nemusí být jen vaše vina.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.