Astronauté stráví na stanici dva týdny navíc

Zhruba dva týdny navíc stráví současná posádka na Mezinárodní vesmírné stanici. Důvodem neplánovaného prodloužení mise jsou podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA problémy při startu raketoplánu Discovery. Raketoplán Discovery, který je určen k jejich přepravě na Zemi, má totiž poškozenou pomocnou raketu. Tu je třeba vyměnit a neplánovaná oprava způsobí odklad letu.

Chcete vidět přelet ISS na vlastní oči? ZDE najdete tabulku, kdy a kde to bude možné.
Velitel posádky Bill Shepherd a jeho dva ruští kolegové Jurij Gidzenko a Sergej Krikalev se měli po čtyřech měsících pobytu ve vesmíru vrátit na Zemi koncem února.

Jejich návrat však bude o 11 dnů odložen. Start Discovery s novou posádkou pro ISS se nyní plánuje na 1. března.

Žádný problém, říká velitel posádky ISS
Velitel stávající posádky ISS Shepherd ujistil, že pro jeho tým nepředstavuje odklad návratu žádný problém. "Máme dostatek zásob potravin i vody. Můžeme použít pár dalších triček, ale koukejte, hodláme se vrátit," dodal s úsměvem Shepherd.

Již 18. ledna odletí k ISS se zásobami pro posádku raketoplán Atlantis.

Raketoplán Endeavour v úterý bezpečně přistál
Americký raketoplán Endeavour, který vynesl na oběžnou dráhu Mezinárodní kosmickou stanici ISS, bez problémů přistál tři minuty po půlnoci středoevropského času na mysu Canaveral na Floridě a ukončil svou jedenáctidenní misi.

Posádka je s výsledky spokojena a díky ní obíhá Zemi dosud největší vesmírná stanice, jejíž velkoplošné panely jsou viditelné i pouhým okem.

"Jsme teď opravdu v perfektní náladě," prohlásil po přistání astronaut Joe Tanner v rozhovoru pro agenturu AP, ještě na palubě lodi. "Byla to tvrdá práce a myslím, že plný význam toho, co jsme dokázali, si uvědomíme až v klidu pár dní po přistání," dodal.

Astronauté "vyrobili" z ISS zářící hvězdu
Astronauté během týdenní mise nejen připevnili, rozvinuli a připojili na ISS solární panely v celkové délce 73 metrů, ale při další vycházce do volného prostoru opravili jeden z panelů, který se pořádně nerozevřel.

O práci kosmonautů z raketoplánu Endevour ve vesmíru se dočtete ZDE.
Pro velitele mise Brenta Jetta byly nejzajímavější společné hodiny strávené s americko-ruskou posádkou stanice. "Dokázali jsme spolu řadu užitečných věcí a myslím, že náš pobyt jim pomohl. To zase nám poskytlo podle mého názoru dobrý pocit při odletu," řekl.

Podle shodného názoru posádky Endeavouru vypadal velitel ISS Bill Shepherd a ruští členové posádky překvapivě dobře na to, že mají v programu vyhrazeny pouze čtyři hodiny na spánek. Také vnitřek stanice připadal hostům z Endeavouru velmi uklizený a útulný. Posádky si kromě toho vylepšily náladu i přípravou a ochutnávkou typicky národních ruských a amerických jídel.

Jako další se v lednu k ISS vypraví raketoplán Atlantis. Na projektu ISS se podílí šestnáct států a kosmická stanice by měla být hotova do roku 2006.

Celkový pohled na Mezinárodní vesmírnou stanici se všemi solárními panely, tak bude vypadat po dokončení.

Mezinárodní vesmírná stanice při východu Slunce.

Americký raketoplán Endeavour, který na oběžnou dráhu vynesl Mezinárodní kosmickou stanici ISS, bez problémů přistál po jedenáctidenní misi na mysu Canaveral na Floridě, 12. prosince 2000

Americký raketoplán Endeavour, který na oběžnou dráhu vynesl Mezinárodní kosmickou stanici ISS, bez problémů přistál po jedenáctidenní misi na mysu Canaveral na Floridě, 12. prosince 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video