Astronaut Andrew Feustel s výtiskem Nerudových Písní kosmických v raketoplánu Atlantis

Astronaut Andrew Feustel s výtiskem Nerudových Písní kosmických v raketoplánu Atlantis | foto: NASA (repro Astronomický ústav AV ČR)

Astronaut Feustel a vesmírem křtěné Písně kosmické míří do Česka

  • 6
Do Česka v létě přiletí astronaut Andrew Feustel. Právě on vezl při nedávné misi raketoplánu Atlantis do vesmíru českou vlajku a Písně kosmické od Jana Nerudy. Výtisk zřejmě skončí mezi exponáty ondřejovské observatoře, Feustelova návštěva je ale zatím pouze v první fázi domlouvání.

Feustel se účastnil mise raketoplánu Atlantis k Hubbleově vesmírnému teleskopu. Astronauti slavný teleskop opravili, fungovat by měl nejméně do roku 2015.

Z PÍSNÍ KOSMICKÝCH

(...)

Jak lvové bijem o mříže,
jak lvové v kleci jatí,
my bychom vzhůru k nebesům
a jsme zde Zemí spjatí.

Nám zdá se, z hvězd že vane hlas:
"Nuž pojďte, páni, blíže,
jen trochu blíže, hrdobci,
jimž hrouda nohy víže!"

My přijdem! Odpusť, matičko,
již jsi nám, Země, malá,
my blesk k myšlénkám spřaháme
a noha parou cvalá (...)

- Jan Neruda

Před misí Feustel, jehož manželka je po matce Češka, nabídl Astronomickému ústavu Akademie věd ČR, že vezme do vesmíru něco českého. Volba padla na vlajku a výtisk Písní kosmických. Jejich autor, spisovatel Jan Neruda (1834-1891), byl totiž také kmotrem bratří Fričů, kteří založili ondřejovskou hvězdárnu.

"Je pozván Astronomickým ústavem Akademie věd, návštěva bude zřejmě na přelomu července a srpna. Ještě to dolaďujeme. Počítáme s tím, že bude nějaká její část přístupná veřejnosti," řekl iDNES.cz Petr Suchan z Astro.cz.

Nerudovo dílo, v němž autor mimo jiné lká "my bychom vzhůru k nebesům - a jsme zde Zemí spjatí," bude po vesmírné anabázi vystavené na observatoři v Ondřejově.

Raketoplán na hřbetu boeingu přeletěl USA a je na Floridě

Pouť Atlantisu včera definitivně skončila v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě. Raketoplán tam večer přiletěl na hřbetu speciálně upraveného Boeingu 747.

Atlantis 24. května mimořádně přistál na letecké základně Edwards v Kalifornii (více o přistání čtěte zde), protože na Floridě nebylo dobré počasí. NASA přistání dvakrát odložila, přeprava raketoplánu přes USA totiž stojí asi 1,8 milionu dolarů (kolem 34 milionů korun). Nakonec ale stejně poslala astronauty do čtyři tisíce kilometrů vzdálené Kalifornie.

Atlantis na hřbetu boeingu NASA
Foto Reuters

Boeing s Atlantisem na hřbetu cestoval dva dny - s mezipřistáními na letecké základně Biggs u texaského El Pasa, pak u San Antonia ve stejném státě a nakonec na základně Columbus v Mississippi. Teprve odtud doletěl na Floridu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video