Julian Assange před soudní budovou v Londýně (7. února 2011)

Julian Assange před soudní budovou v Londýně (7. února 2011) | foto: AP

Assangeho obhájci chrlili argumenty, aby šéf WikiLeaks nemusel do Švédska

  • 42
Londýnský soud v pondělí projednával švédskou žádost o vydání šéfa WikiLeaks Juliana Assange. Slyšení potrvá dva dny. Podle advokátů novodobé celebrity by Assange měl zůstat v Británii, předložili proto několik výrazných argumentů.

Švédové vyšetřují devětatřicetiletého Australana kvůli obvinění ze znásilnění, které Assange odmítá. Obhajoba zdůraznila, že švédská strana ho neobžalovala a chce ho jen vyslechnout, což prý nestačí na vydání evropského zatykače.

Obhájce Juliana Assange Mark Stephens před soudní budovou v Londýně (7. února 2011)

"Evropský zatykač je zamýšlen pro lidi, kteří byli obžalováni a čeká je proces. Pro případy, jako je tento, existuje jiný systém," uvedl jeho advokát Mark Stephens s tím, že Assange chtěl vypovídat už loni v srpnu po údajném znásilnění dvou Švédek, které pomáhaly WikiLeaks.

"Švédským úřadům opakovaně nabízel, že bude vypovídat, až potom odjel legálně ze země," řekl Stephens a zdůraznil, že Assange je připraven kdykoli se nechat vyslechnout v Británii. Případ projednává soud ve Woolwichi v jihovýchodním Londýně.

IT expert obvinění ze znásilnění odmítá. Kauza je podle něj politicky motivovaná a souvisí s tím, že server WikiLeaks publikuje důvěrné americké diplomatické depeše (o odhalování tajů americké diplomacie zde).

Assengeho obhájcům vadí zveřejněné policejní dokumenty

Další argument, který Assangeho obhajoba použila při londýnském slyšení, je i to, že jméno někdejšího hackera loni kvůli obvinění propraly všechny švédské bulvární deníky. Tip dostaly z policejních zdrojů. Jenže obvinění ze znásilnění se ve skandinávské zemi vyšetřují a soudí bez zveřejnění jmen.

Advokátům šéfa WikiLeaks také vadí, že policejní dokumenty a záznamy z výslechů údajně zneužitých žen se záhy objevily na internetu. Kdekdo si pak mohl přečíst, jak vzrušený Assange v zápalu vášně "strhal jedné z nich šaty i náhrdelník". Zveřejněné materiály prý oslabují jeho právo na nestranný proces.

Assange se přihlásil začátkem prosince na britské policii po vydání evropského zatykače. Po devíti dnech ve vazbě ho soud propustil na vysokou kauci a nyní žije s elektronickým náramkem v "domácím vězení" na anglickém venkově.

Švédsko by Assange mohlo vydat do USA snáze než Británie

Obhájci spoluzakladatele serveru, jehož krédem je odhalovat nekalosti ve vysoké politice i byznysu, se obávají, že ve Švédsku by Assangemu hrozilo větší riziko vydání do USA než v Británii.

"Pokud by byl vydán do Švédska, Spojené státy budou žádat jeho vydání. Existuje skutečné riziko, že by byl zadržován na základně Guantánamo a že by mohl čelit trestu smrti," uvedl Stephens. Podle mnohých by Assange za odtajnění citlivých materiálů měl být souzen jako terorista.

Slyšení ve Woolwichi bude pokračovat zítra, ale zatím není jasné, zda soud oznámí rozhodnutí hned po skončení jednání nebo do dvou týdnů po něm. Obě strany jsou v případě pro ně nepříznivého výsledku připraveny se odvolat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video