Invazivní sršeň asijská by brzy mohla proniknout i do Británie.

Invazivní sršeň asijská by brzy mohla proniknout i do Británie. | foto: Profimedia.cz

Francouzi se děsí invazivních asijských sršní a chystají Paříž na vpád

  • 68
Francii ohrožují nebezpečné asijské sršně. Experti varují, že brzy dosáhnou Paříže a mohou se rozšířit i dále na sever, dokonce až do Británie a dále do Evropy. Asijská sršeň je zejména pohromou pro místní včelaře, nedávná smrt jednoho muže však vyděsila i ostatní obyvatele země.

Francii vystrašila smrt muže, který zemřel po ataku nebezpečných asijských sršní. Země se bojí, že rozšiřující se invazivní druh brzy dosáhne hranic Paříže. V hlavním městě země se nachází na tři sta včelích úlů, což by se mohlo stát potencionálním důvodem vpádu nebezpečného druhu.

Čtyřiapadesátiletý Francouz zemřel v pondělí poté, co v jedné vinařské vesničce na Loiře při střihání živého plotu omylem narušil hnízdo těchto sršní, jak popisuje britský deník The Telegraph.

Zástupkyně pařížského radnice Fabienne Giboudeauxová, která má na starost městskou zeleň a biodiverzitu, varovala obyvatelstvo metropole před zbytečnou hysterií. "Sršně jsou nebezpečné, ale jedno žihadlo není pro člověka smrtelné. Musíme být ovšem připraveni a včas lokalizovat případná nová hnízda," sdělila francouzskému listu Le Parisien.

Zprávy o rapidním rozšíření nebezpečného hmyzu přišly ruku v ruce s nařízením francouzské vlády, které označilo tento druh za škůdce a dalo tak svolení k jeho celostátnímu hubení.

Předpokládá se, že druh Vespa velutina, který je pro své černé zabarvení k nezaměnění, dorazil do severozápadní Francie až z Číny spolu s dodávkou čínské keramiky koncem roku 2004.

Šestnáct kilometrů od Paříže

Od té doby se rychle se rozšiřujícímu druhu podařilo obsadit už 39 ze stovky francouzských departmentů. O jejich cestě směrem k okraji Paříže svědčí nález hnízda v Jouy-en-Josas jižně od Versailles a tedy něco přes šestnáct kilometrů od centra metropole.

Asijská sršeň ve Francii

Ve Francii se objevil poddruh Vespa velutina nigrithorax, u něhož ve zbarvení těla převládá tmavá barva. Hlavu, trup a zadeček pokrývá zlatavé chmýří. Hlava je shora tmavohněda zpředu žlutá až oranžová. Třetí článek zadečku nese užší, čtvrtý naopak široký žlutooranžový pásek. Holeně jsou nápadně žluté. Rozměry: dělnice na délku asi 20 mm, královna asi 30 mm a samci 18–20 mm.

Zdroj: wikipedia.org

Pařížská radnice proto učinila první kroky k sršní eliminaci. V Jardin du Luxembourg, na střeše Opera Gariner i dalších významných místech už místní včelaři připravili na nebezpečný hmyz pasti. Někde uvažují i o hlídkách, které by před útoky měly varovat.

Tito predátoři hmyzí říše se často vznášejí nad úly a odchytávají zde včely. Jen hrstka z nich si dokáže poradit s celým úlem za pár hodin. Asijské včely si proti těmto nepřátelům už vypěstovaly obrannou strategii. Roj dělnic predátora obalí a nechá ho zemřít na základě přehřátí organismu. Jak podotýká britský deník, evropské včely by s takovou strategií musely teprve přijít.

Podle odborníka Francka Mullera by se nebezpečné čínské sršně mohly dostat přes kanál La Manche kolem roku 2014. "Podle našeho výzkumu a po srovnání dat jsme došli k závěru, že tento hmyz je schopen přežít kdekoli v Evropě, i v Británii," potvrdil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video