Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jedovatá ropucha zamířila na Madagaskar. Ohrožuje tam zvířata i rostliny

  • 13
Příbuzní ropuchy obrovské, která dlouhodobě ohrožuje živočichy v Austrálii, se nově objevili na Madagaskaru a zřejmě se tam začali množit. Hrozí proto, že se jedovatý obojživelník stane zhoubou pro madagaskarské živočichy i rostliny. Podle vědců by úřady měly co nejrychleji zakročit a pokusit se ropuchu vyhubit.

Ropucha jihoasijská byla poprvé na ostrově spatřena v březnu a od té doby je viděna stále častěji, z čehož vědci usoudili, že se začala množit. Ve zprávě, kterou zveřejnili v časopise Nature varují, že by obojživelník na ostrově s rozmanitou paletou živočichů a rostlin mohl způsobit ekologickou katastrofu.

Je podle nich nutné rychle zakročit a ropuchy zlikvidovat, než se rozšíří. Jedovaté ropuchy totiž mohou otrávit místní živočichy a navíc přenáší infekci chytrid fungus, která způsobuje nevyléčitelné onemocnění obojživelníků.

"Je to znepokojující, jelikož Madagaskar má úžasnou endemickou diverzitu. Jsou tam rostliny, živočichové a obojživelníci, které nenajdeme nikde jinde. A tento druh má sklony to zničit," obává se Jonathan Kolby, jeden z autorů zprávy z University Jamese Cooka v Queenslandu.

Obávaný obojživelník byl poprvé spatřen v přístavní městě Toamasina. Je proto pravděpodobné, že na Madagaskar doputoval v přepravních kontejnerech z jihovýchodní Asie.

"Je to velmi odolný a přizpůsobivý druh. Zvládne i dlouhou cestu po moři a na konci prostě vyskočí z kontejneru. Právě tak se na Madagaskar nejspíše dostal," vysvětluje Kolby.

Australské živočichy ropuchy hubí již od třicátých let

Největší obavy panují z toho, že by ropucha jihoasijská mohla na Madagaskaru napáchat podobné škody, jaké způsobila její příbuzná - ropucha obrovská (Bufo marinus). Jako varování může posloužit Austrálie, která proti tomuto přemnoženému druhu neúspěšně bojuje už celá desetiletí.

Ropuchy, které dorůstají délky až 20 centimetrů, byly do Queenslandu dovezeny v roce 1935 z Jižní Ameriky v neúspěšném pokusu zlikvidovat hmyz na plantážích cukrové třtiny. Brzy se však přemnožily a svoji nenasytností začaly ohrožovat ostatní živočišné druhy. Produkují totiž toxiny, které jsou smrtící pro místní ptáky a savce, kteří je pojídají. Podle vědců jich nyní v Austrálii žije na 200 milionů.

Jihoasijský druh (Duttaphrynus melanostictus) je menší, ovšem také jedovatý. A zvířata na Madagaskaru by podle vědců mohla být obzvláště zranitelná. "Tito živočichové nebyli nikdy vystaveni jedům, které produkuje ropucha jihoasijská a z evolučního hlediska proti nim pravděpodobně nemají žádnou evoluční obranu," domnívá se Kolby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video