Asijský nacionalismus se rozlévá po mořích a oceánech

  14:33
Vypukne ve východoasijských mořích válka? Poté, co čínští a japonští nacionalisté začali demonstrativně okupovat neobydlené ostrovy, které Čína označuje jako Tiao-jü-tchaj, zatímco Japonci jim říkají Senkaku, skandovali rozlícení demonstranti ve městě Čcheng-tu na jihozápadě Číny heslo: "Musíme zabít všechno japonské."

V ulicích Čcheng-tu na jihozápadu Číny do ulic vyšly stovky rozzuřených lidí. Ti tak chtěli vyjádřit nesouhlas se sporným vlastnictvím souostroví Senkaku, které je v současné době pod správou Japonska. | foto: AP

Také rozmíška mezi čínskými a filipínskými plavidly na mělčině Scarborough v Jihočínském moři vedla k protestům v Manile. A dlouho plánovaný pokrok ve spolupráci mezi Jižní Koreou a Japonskem ztroskotal ve chvíli, kdy jihokorejský prezident navštívil opuštěný ostrov, jemuž Korea říká Tokdo, Japonsko Takešima a Spojené státy Liancourt Rocks.

Bez komuniké

Neměli bychom přehnaně bít na poplach. USA deklarovaly, že ostrovy Senkaku (které po navrácení Japonsku v roce 1972 spravuje prefektura Okinawa) jsou kryté americko-japonskou bezpečnostní smlouvou. Roztržku kolem mělčiny Scarborough se podařilo uklidnit, a přestože Japonsko odvolalo kvůli incidentu kolem Tokda svého velvyslance v Jižní Koreji, je nepravděpodobné, že by se vztahy mezi oběma zeměmi vyhrotily na ostří nože.

Není však od věci připomenout, že Čína použila v letech 1974 a 1988 smrtící sílu, aby vyhnala Vietnamce z Paracelských ostrovů. A Čína si také na Kambodži, která hostila letošní summit ASEAN, vynutila zablokování závěrečného komuniké, jež mělo vyzvat k uzavření kodexu chování v Jihočínském moři – ve čtyřicetileté historii tohoto sdružení deseti států to bylo poprvé, co nedokázalo vydat komuniké.

Japonskem kontrolované neobydlené souostroví Senkaku si už několik desetiletí nárokuje Čína.

Tíha dědictví

Oživení extrémního nacionalismu ve východní Asii je znepokojivé a současně pochopitelné. V Evropě možná Řekové reptají nad podmínkami německé podpory nouzovému financování, ale v období po druhé světové válce zaznamenal celý kontinent obrovský pokrok při sbližování zemí. V Asii se nic podobného nestalo a sporná místa sahající až do 30. a 40. let minulého století zůstávají ožehavá, přičemž celý problém zhoršují také zaujaté učebnice a politika vlád.

Komunistická strana Číny už není příliš komunistická. Místo toho zakládá svou legitimitu na rychlém hospodářském růstu a nacionalismu etnických Chanů. Vzpomínky na čínsko-japonskou válku v letech 1894-1895 a na japonskou agresi ve 30. letech jsou politicky užitečné a zapadají do širšího rámce představy, že Číňané jsou obětí imperialistických sil.

Někteří američtí obranní analytici pohlížejí na čínskou námořní strategii jako na jednoznačně agresivní. Poukazují přitom na rostoucí obranné výdaje a vývoj raketových a podmořských technologií, které mají uzavřít moře táhnoucí se od čínského pobřeží k „prvnímu ostrovnímu řetězci“ Tchaj-wanu a Japonska.

Ostrou reakci ze strany Číňanů vyvolala nedělní akce malé skupiny Japonců, kteří doplavali na sporné ostrovy Senkaku a vztyčili tam svou národní vlajku.

Jiní analytici naopak vidí čínskou strategii jako zmatenou, protichůdnou a ochromenou vzájemně si konkurujícími byrokratickými zájmy. Poukazují na negativní výsledky asertivnější čínské politiky po hospodářské krizi z roku 2008. Číňané podle nich v důsledku své politiky pošramotili vztahy téměř se všemi svými sousedy.

Vezměme si incident na Senkaku v roce 2010, kdy Japonci zatkli posádku čínské rybářské lodě, která narazila do plavidla japonské pobřežní hlídky, a Číňané pak vystupňovali hospodářskou odplatu. Výsledkem bylo, že si Čína slovy jednoho analytika „dala vlastní gól“, když okamžitě obrátila do té doby příznivý trend v bilaterálních vztazích s vládnoucí Demokratickou stranou Japonska. Obecněji lze říci, že zatímco Čína utrácí miliardy jüanů ve snaze posílit v Asii svou měkkou sílu, její chování v Jihočínském moři tuto snahu hatí.

Víte, to je složité

Zeptal jsem se čínských přátel a oficiálních představitelů, proč Čína takto kontraproduktivní strategii uskutečňuje. První a formální odpověď zněla tak, že Čína zdědila historické územní nároky včetně mapy z nacionalistického období, na níž je zakreslená „devítibodová linie“, která zahrnuje prakticky celé Jihočínské moře. Dnes, kdy lze díky novým technologiím lépe využívat podmořské zdroje i stavy ryb v oblasti, se prý nelze tohoto dědictví vzdát. V letech 2009-2010 dokonce někteří středně postavení činitelé a komentátoři hovořili o Jihočínském moři jako o suverénním „klíčovém zájmu“ – stejném, jako jsou Tchaj-wan nebo Tibet.

Vedoucí čínští představitelé se však nikdy nevyjadřovali jasně ani o přesné poloze této „devítibodové linie“, ani o tom, zda se jejich nároky týkají pouze některých pevninských útvarů, nebo i rozsáhlejších kontinentálních šelfů a moří. Na otázku, proč své nároky neobjasní, moji čínští partneři někdy odpovídají, že by to vyžadovalo složité politické a byrokratické kompromisy, které by vyprovokovaly domácí nacionalisty.

Čínští aktivisté plují vstříc japonskému souostroví Senkaku

Kromě toho někdy říkají, že nechtějí předčasně odkrýt karty. Spojené státy v roce 1995 a pak opět v roce 2010 deklarovaly, že situaci v Jihočínském moři by měla upravovat Smlouva Organizace spojených národů o námořním právu z roku 1982 (kterou paradoxně USA neratifikovaly), ale že Spojené státy nezaujímají k otázce územních nároků žádný postoj. Místo toho naléhavě vyzvaly, aby se sporné nároky vyřešily jednáním.

Vzpomeňme na Churchilla

V roce 2002 se Čína a ASEAN dohodly na právně nezávazném kodexu chování, který by tyto spory upravoval, avšak Čína jako velká mocnost věří, že z bilaterálních jednání s malými zeměmi získá víc než z jednání na multilaterální úrovni. Právě toto přesvědčení stálo letos v létě za čínským tlakem na Kambodžu, aby zablokovala závěrečné komuniké ASEAN.

Taková strategie je však pomýlená. Čína jako velká mocnost bude mít větší váhu za jakýchkoliv okolností, ale pokud přistoupí na kodex chování, může omezit škody, které si sama působí.

Pokud jde o ostrovy Senkaku/Tiao-jü-tchaj, s nejlepším návrhem přišel týdeník Economist. Čína by měla upustit od vysílání oficiálních plavidel do japonských vod a k řešení krizí způsobených nacionalistickými „kovboji“ využívat horkou linku s Japonskem. Současně by obě země měly oživit rámec z roku 2008, který se týkal společného rozvoje sporných plynových polí ve Východočínském moři, a ústřední japonská vláda by měla odkoupit opuštěné ostrovy od soukromého vlastníka a prohlásit je za mezinárodní námořní chráněnou oblast.

Winston Churchill s ženou.

Konference v Postupimi - Winstron Churchill, Harry S. Tuman a Josif Stalin.

Je načase, aby si všechny země ve východní Asii vzpomněly na slavnou radu Winstona Churchilla: „Tlachat a tlachat je vždycky lepší než válčit a válčit.“

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...