Asi brzo umřeme, bojí se unesení

  • 240
Drama kolem unesených francouzských novinářů se vyhrocuje. Podle televize Al-Džazíra prodloužili únosci ultimátum do večera. Rukojmí z obrazovky řekli, že mohou být brzy zabiti. Radikálové z Islámské armády žádají zrušení zákazu nosit muslimské šátky na školách ve Francii.

ÚNOSY V IRÁKU

Zvláštní zpravodaj listu Le Figaro Georges Malbrunot a zpravodaj rozhlasové stanice RFI Christian Chesnot na videozáznamu také vyzvali Francouze, aby demonstrovali proti zákonu a přesvědčili vládu zákon zrušit.

Francie patřila k nejdůraznějším odpůrcům války v Iráku. Únos obou novinářů zmobilizoval francouzský tisk, politiky a veřejnost.

Vláda ale nehodlá na požadavek únosců přistoupit. - více zde

Francouzský parlament v březnu zakázal nosit muslimské šátky a další náboženské symboly (velké křesťanské kříže i židovské jarmulky) na státních školách. Chce tím zabránit konfliktům mezi zástupci různých vyznání či etnik.

Proti zákazu, který muslimové považují za diskriminační, se demonstrovalo jak ve Francii, kde žije pět milionů muslimů, tak v několika arabských zemích. Dvě třetiny Francouzů zákaz schvalují.

Chirac: Uděláme vše možné
K propuštění novinářů vyzval během návštěvy Ruska i francouzský prezident Jacques Chirac. "Uděláme vše, aby byli propuštěni," řekl prezident novinářům v ruském Soči.

Zde se setkal s protiiráckými spojenci - ruským prezidentem Vladimírem Putinem a německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Propusťte novináře, vyzývají muslimové z celého světa
Zdá se, že všichni muslimové začali hovořit společnou řečí. Ať šíité či sunité, ať z Francie, Egypta či z Iráku, všichni volají jedním hlasem: Propusťte francouzské novináře a nechte zemi galského kohouta, ať si své vnitřní záležitosti, jakou je i zákaz nošení muslimských šátků ve školách, vyřeší sama.

"Téma šátky je pouze francouzská záležitost a my nesouhlasíme s tím, aby se do toho někdo vměšoval," citovala agentura AP hlavního představitele velmi silné Unie islámských organizací ve Francii Lhaje Thami Breze. "Je to únos a francouzští muslimové ho odmítají. Tento čin nám nepomůže."

Islámští duchovní často ve svých výzvách zmiňují, že to byla právě Francie, kdo se postavil proti americkému vojenskému tažení do Iráku a v minulosti odmítal sankce uvalené na Irák Saddáma Husajna. Připomínají i to, že jde o zemi, jejíž politika je proarabsky orientovaná.

"Francouzský postoj k válce je dobrý. Jsme proti únosům novinářů a únosce žádáme, aby je okamžitě propustili," citovala agentura Reuters šejka Abdula Sattara Abdula Džabbara z Muslimské asociace duchovních v Iráku. Na podporu rukojmích vystoupil i spolupracovník Muktada Sadra, šíitského duchovního, který nedávno vedl v Nadžafu čtyřtýdenní ozbrojené povstání proti americké armádě. "Je to nemorální a nehumánní. Únosy novinářů pošlapávají image Iráku a islámu," uvedl Ali Jassíri.

Proti zadržení Francouzů vystoupila i katarská televize Al-Džazíra, která jako první odvysílala záznamy zadržovaných a vyzvala k jejich okamžitému propuštění.

Ruku v ruce nyní kráčejí odpůrci zákazu nošení islámských šátků ve školách s lidmi, kteří toto nařízení podporují.

"Jsem smutný, protože kvůli chování jistých skupin bylo pošpiněno dobré jméno islámu a někteří Francouzi teď mohou získat pocit, že islám nepatří do demokratické země," říká Bernard Stasi, šéf komise, jež jako první navrhla zákaz nošení šátků.

Obrázky z televize Al-Džazíra. Unesení Christian Chesnot z radia RFI a Georges Malbrunot z listu Le Figaro. Podle televize Al-Džazíra je zajala skupina, která si říká Islámská armáda. (29. srpna)

, ,

Video