Pohřeb demonstranta v předměstí Damašku.

Pohřeb demonstranta v předměstí Damašku. | foto: Reuters

Asadovy gangy rváčů nahánějí strach protestujícím v Damašku

  • 86
Syrský prezident Bašár Asad se snaží vynutit si kontrolu nad Damaškem s pomocí armády rváčů z ulice, tvrdí odpůrci režimu. Úkolem bijců je mlátit, mučit a unášet syrské rebely a jejich sympatizanty.

Členové gangu Šabíha se rekrutují většinou z menšinové sekty Alawitů, ke které se hlásí i prezident Asad, a režimních zpravodajských služeb. Podle jednoho z organizátorů syrských protestů Omara Khaního mají muži ze Šabíhy zbraně a dostávají plat. Za pátky, kdy se koná nejvíc protestů, mají podle zástupce rebelů dokonce příplatky.

"Můžou si dělat, co se jim zachce. Pokud někoho zabijou 'v práci', nikdo se neptá," řekl Khaní britskému serveru Telegraph.co.uk.

Slovo Šabíha v arabštině znamená "duch". A stejně jako duchové i členové gangu roznášejí po předměstích Damašku strach.

Většinu času stráví Šabíhové v centu města posedáváním a pozorováním kolemjdoucích. Často ale pořádají výpady zejména do znepřátelených předměstí, kde se snaží udržet atmosféru nadvlády režimu Bašára Asada.

Jejich brutalitu ilustruje video, na kterém muži z gangu stojí nad několika zkrvavenými mrtvolami. "Řekni, že Bašár Asad a Alawité budou vládnout navždy," říká jeden z nich a pohybuje přitom čelistí jednoho z mrtvých.

"Pět dní poté, co z vězení propustili po půl roce mírového aktivistu Nassera Seríra, vtrhli k němu do bytu a přímo před očima dětí a matky ho zastřelili. Pak ho shodili z balkonu ve druhém patře," tvrdí obyvatelka Damašku jménem Obeída.

Příslušníky gangu zvaného Šabíha není lehké rozlišit od řadových vojáků syrské armády. "Dávají jim stejné uniformy, takže lidé nemohou poznat, kdo je kdo. Přitom spousta vojáků jsou milí lidé, ale pokud chcete s někým z nich mluvit na ulici, měli byste vědět, jestli je to Šabíha," varuje Obeída.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video