Členka PKK se účastní cvičení v horách iráckého Kurdistánu (23. června 2012)

Členka PKK se účastní cvičení v horách iráckého Kurdistánu (23. června 2012) | foto: Profimedia.cz

Asad zbrojí kurdské teroristy, aby destabilizoval region, bojí se Turci

  • 108
Turecko podezřívá syrského prezidenta Asada, že vyzbrojuje kurdskou PKK (Stranu kurdských pracujících), aby tak destabilizoval region a pomstil se za podporu rebelů. Víkendový útok kurdských separatistů na jihovýchodě Turecka by tomu jen nasvědčoval. Turci se dále bojí, že syrští Kurdové poskytnou PKK zázemí.

Varovné hlasy, že syrský konflikt otřese celým regionem a rozšíří se do okolních zemí, nabývají na intenzitě. Do Libanonu se občasné bojůvky přelily už začátkem léta (více zde). Nyní se obavy šíří i silným Tureckem, jak poukazuje web britského deníku The Times.

PKK

Nelegální Strana kurdských pracujících (PKK) zahájila ozbrojený boj proti tureckému státu před téměř třiceti lety. Od té doby zahynulo při násilnostech na 45 000 lidí. Kurdská menšina tvoří zhruba 20 procent obyvatel Turecka a PKK chce na jihovýchodě země vyhlásit vlastní stát. Vláda podnikla některé kroky k posílení kulturních práv tureckých Kurdů, ale odmítá jejich celkovou autonomii.

Zdroj: ČTK

Asad se prý chce svému severnímu sousedovi pomstít za podporu rebelů, diplomatický nesouhlas s jeho postupem a přijímání syrských uprchlíků. Údajně začal materiálně podporovat kurdskou separatistickou stranu PKK, která už bezmála třicet let bojuje za nezávislost a sebeurčení kurdské menšiny v jihovýchodní části země.

Právě jednotky  PKK o víkendu zaútočily na tureckou vojenskou základnu v provincii Sirnak. Boje za sebou nechaly třicet mrtvých včetně devíti příslušníků tureckých bezpečnostních sil, dvacet dalších mrtvých bylo na straně kurdských povstalců.

Podle dostupných informací bylo dále osm příslušníků turecké bezpečnosti zraněno, když kurdští rebelové zaútočili kulomety a raketomety na bezpečnostní komplex v Beytüssebapu. Policisté a vojáci útok opětovali. Místní úřady uvedly, že útočníci patřili právě ke Straně kurdských pracujících (PKK), ta to ale ihned popřela.

"Asad jim dává zbraně," pronesl turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu už v srpnu. To jsou slova, která v Turecku působí jako doslovné píchnutí do vosího hnízda.

Turecko se bojí dalších Kurdistánů

Turecko už delší dobu pozoruje situaci jižně od svých hranic, kde se menšina syrských Kurdů zmocňuje moci nad nikým nehlídanou oblastí severovýchodního cípu Sýrie. Turkové se obávají, že území pod kurdskou správou bude ideální útočištěm pro jednotky PKK, podobně jako je tomu v již autonomním iráckém Kurdistánu (o Kurdech v Sýrii více zde).

"Nebezpečí pro Turecko spočívá v narůstající aktivitě PKK, která vidí v dosavadním průběhu arabského jara svoji další šanci. Turecko by však mohlo reagovat přehnaně a zaútočit i na Kurdy, kteří jsou dosud k Ankaře loajální," uvažuje turecký komentátor Asli Aydintasbas.

Premiér Recep Tayyip Erdogan už dříve nepřímo varoval, že pokud by se ze syrského Kurdistánu skutečně stala základna pro útoky kurdských separatistů, země by přistoupila k preventivním krokům.

Kurdská populace je rozkročena mezi čtyřmi blízkovýchodními státy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video