Syrský prezident Bašár Asad na archivním snímku

Syrský prezident Bašár Asad na archivním snímku | foto: Reuters

Sýrie má chemické zbraně, přiznal Asad. Jejich zničení potrvá nejméně rok

  • 70
Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro americkou televizní stanici Fox News přiznal, že jeho země vlastní chemické zbraně. Zavázal se k jejich zničení, což podle něj vyjde na jednu miliardu dolarů a potrvá nejméně rok. Interview se konalo v Damašku.

Syrská vláda dodrží dohodu dosaženou s Ruskem a USA ohledně likvidace svého chemického arzenálu, řekl Asad. Zároveň ale kategoricky prohlásil, že jeho síly nejsou odpovědné za útok s nasazením chemických zbraní z 21. srpna u Damašku.

Asad ve svém vystoupení podle agentury Reuters řekl, že jeho vláda je připravena odevzdat své chemické zbraně kterékoliv zemi, která bude ochotná vzít na sebe riziko jejich převzetí.

Rusko má důkazy

Rusko dostalo v Damašku důkazy, že chemické zbraně v Sýrii použili povstalci, nikoliv Asadova armáda. O jaké důkazy jde, čtěte zde.

Na otázku, zda by byl ochoten předat syrské chemické zbraně americké vládě, Asad odpověděl: "Jak jsem řekl, bude to vyžadovat spoustu peněz, zhruba jednu miliardu. Bude to velmi škodlivé pro životní prostředí. Jestli je americká administrativa připravena zaplatit takové peníze a převzít odpovědnost za převezení toxických látek do Spojených států, proč by to neudělali?"

Asad před týdnem podepsal dekret o přistoupení Sýrie k Úmluvě o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní. V sobotu pak Spojené státy a Rusko dospěly k rámcové dohodě v otázce zničení syrských chemických zbraní. Sýrie musí podle dohody do týdne předat seznam svého chemického arzenálu, do poloviny příštího roku musejí být chemické zbraně ze Sýrie odvezeny a zničeny. Experti ale pochybují, že se podaří tento plán v podmínkách občanské války v zemi realizovat.

Syrský prezident ale prohlásil, že jeho země "není v občanské válce".

"Máme válku, nový druh války s desetitisíci džihádisty více než 80 národností", řekl Asad. "Mohu vám říci, že 80 procent - a někteří říkají 90 procent, nemáme přesné údaje - těchto teroristů, jsou členové al-Káidy a jejích odnoží", dodal v rozhovoru vedeném v angličtině.

V této válce podle Asada zahynulo od jejího vypuknutí před dvěma a půl lety "desetitisíce Syřanů" a 15 000 vládních vojáků. Ti byli zabiti většinou při "teroristických útocích, sebevražedných atentátech a vraždách".

Řekl také, že nepřistoupil na zničení syrského chemického arzenálu kvůli americké hrozbě vojenského zásahu. "Sýrie se nikdy nepodvoluje hrozbám. Spíše jsme odpověděli na ruskou iniciativu, z vlastní potřeby a přesvědčení," prohlásil Asad.

My jsme neútočili, dál tvrdí Asad

Použití chemických zbraní, konkrétně nervového plynu sarin, při srpnovém útoku u Damašku "jasně a nezvratně" prokázali inspektoři OSN ve své zprávě předložené v pondělí generálnímu tajemníkovi OSN. Neukázali v ní ale na jeho viníka. Asad označil v rozhovoru s Fox News tuto zprávu inspektorů za "nereálnou a nepravdivou".

Opozice proti opozici

Skupina islámských radikálů, která se hlásí k teroristům z Al-Káidy, tento týden obrátila zbraně proti syrské opoziční armádě. U hranice s Tureckem se zmocnila města Azaz a zabila přitom pět členů Syrské svobodné armády (FSA). Podle agentury AP jde o jeden z prvních případů, kdy proti sobě zvedly zbraně dvě skupiny, jež dosud spojoval boj proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

"Každý může vyrobit sarin," prohlásil syrský prezident a dodal, že útok u Damašku byl zločinem.

"Takže ne, my jsme ho nespáchali. Jedním slovem, nepoužili jsme žádné chemické zbraně v Ghútě (damašské předměstí)," prohlásil Asad. Západní státy, především Francie, Velká Británie a USA, na základě předloženého důkazního materiálu považují za "nezpochybnitelného" pachatele srpnového chemického útoku vládu v Damašku. Rusko naproti tomu podporuje stanovisko syrské vlády a označuje útok za provokaci ze strany povstalců.

Rada bezpečnosti OSN v současnosti připravuje rezoluci požadující od Damašku likvidaci jeho chemického arzenálu. Zástupci pěti stálých členů Rady se ve středu už podruhé sešli k projednání návrhu rezoluce předloženého západními státy. Snaží se nalézt kompromis mezi požadavkem Západu, aby rezoluce obsahovala hrozbu silou, pokud by se jí Damašek nepodřídil, a kategoricky odmítavým stanoviskem Moskvy v tomto bodě. Pokud by se podařilo pětici stálých členů RB dospět ke kompromisnímu řešení, mohla by Rada o dokumentu hlasovat o víkendu, uvedla agentura Reuters.

Syrské chemické zbraně zničíme, shodly se velmoci a odvrátily útok:

14. září 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video