Syrský prezident Bašár Asad (vpravo) a novopečený ministr obrany Fahd Faradž

Syrský prezident Bašár Asad (vpravo) a novopečený ministr obrany Fahd Faradž (19. července 2012) | foto: Reuters

Kde je Asad? Syrský diktátor prchl z Damašku k moři, tvrdí opozice

  • 341
Prezident Bašár Asad opustil Damašek a zdržuje se teď v přímořském letovisku Latákíja. Tvrdí to Reuters s odvoláním na opoziční zdroje a nejmenovaného západního diplomata. Armáda svádí s opozičními silami boje v metropoli už pět dní. Ve středu přišel Asad při atentátu o tři klíčové spolupracovníky.

Syrský prezident od atentátu na bezpečnostní špičky svého režimu veřejně nevystoupil ani nevydal prohlášení. Podle zdrojů agentury Reuters řídí vládní operace ze středozemního letoviska, kde je letní rezidence jeho rodiny. Zda odjel do Latákíje ještě před středečním atentátem, nebo až po něm, zatím není jasné.

Úder do srdce režimu

Atentátník zabil i Asadova švagra

"My máme informace, že je ve svém paláci v Latákíji a mohl by tam být už několik dní," uvedl jeden z čelních představitelů syrské opozice, který si ovšem nepřál zveřejnit své jméno. Bašár Asad už z prezidentského paláce, který sedí v kopcích nedaleko hlavního syrského přístavu, úřadoval i v minulosti, podotkla agentura.

Jeden z Asadových spolupracovníků později sdělil, že prezident je nadále v paláci v Damašku. Státní televize odpoledne odvysílala záběry Asada, jak uvádí do úřadu nového ministra obrany Fahda Faradže. Stanice ale neupřesnila, kde se ceremonie odehrála.

Bitva o Damašek mezitím pokračuje. Povstalci se tam ve čtvrtek střetli mimo jiné i před sídlem vlády. V metropoli přibylo silničních blokád a obrněných vozidel, popsali opoziční aktivisté a obyvatelé Damašku. Armáda prý ostřelovala v noci Damašek z přilehlých hor.

Asad ztrácí kontrolu, míní Washington

A vojsko, které slíbilo pomstu za atentát na velení bezpečnostních sil, pálilo do ulic města z automatických zbraní z helikoptér, popsala agentura Reuters. Rebelové se koncentrují v několika čtvrtích a většinou jsou vyzbrojeni mnohem hůře, k dispozici mají základní zbraně nebo ruční protitankové granátomety. Vládní vojáci jsou prý odhodláni "vyčistit Damašek od teroristů" do pátku, kdy začíná postní měsíc ramadán.

Izrael v pohotovosti

Izraelská armáda je kvůli vývoji v Sýrii v pohotovosti a pro tento víkend nebude vydávat dovolenky důstojníkům ani vojákům. Izraelci se obávají především toho, že syrské chemické zbraně se dostanou do rukou libanonského Hizballáhu. Podle listu The New York Times Izrael konzultoval s USA možnost zničit skladiště syrských zbraní. USA jsou údajně proti tomuto útoku, který by mohl sjednotit Asadovy spojence.

zdroj: ČTK

Ve čtvrtek odpoledne ale udeřili i rebelové, kteří napadli hlavní policejní stanici ve čtvrti Tamadan. "Asi hodinu se tu prudce střílelo. Nyní to už utichá, ale ulice kolem policejního velitelství jsou prázdné," řekl jeden z obyvatel historického centra Damašku.

Ve státní televizi se objevilo varování, že povstalci se převlékají za vojáky Republikánských gard a chystají se vraždit obyvatele hlavního města. Opozice tvrdí, že elitním vojákům Asadova režimu odposlouchává vysílačky. "Obáváme se, že se chystají k masakru," řekl aktivista Samir al-Šámí.

Ve středu zemřelo v Sýrii přes 200 lidí, většinou civilistů, uvedla agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro monitorování lidských práv (OSDH). Jen střety v Damašku si prý vyžádaly 38 mrtvých.

Do této statistiky nejsou podle syrské opozice zahrnuty oběti útoku na účastníky bezpečnostní schůzky v syrské metropoli, při němž zemřeli podle čtvrtečního potvrzení syrské státní televize tři vysoce postavení členové Asadova režimu včetně jeho švagra.

Rozporné informace přicházely o osobě ministra vnitra generála Muhammada Ibráhíma Šaara. Ten byl nejprve řazen mezi zraněné, později mezi mrtvé a posléze byla jeho smrt opět popřena.

Mezinárodní společenství se stále nedokáže dohodnout na společném postupu. Rusko a Čína, hlavní stoupenci syrského režimu, na půdě Rady bezpečnosti OSN vetovaly rezoluci, která Asadově vládě hrozila sankcemi v případě, že nestáhne z obydlených oblastí tanky a těžké zbraně. Západ rozhodnutí Moskvy a Pekingu odsoudil jako "neomluvitelné a neobhajitelné".

Svět teď s napětím sleduje, jak se budou vyostřené boje v Sýrii dále vyvíjet a jak dlouho ještě bude Asadův režim povstalcům odolávat. "Všichni sledují, jak dobře může Asad udržet strukturu velení. Včerejší (středeční) atentát byl obrovskou ranou, ale nebyl fatální," řekl agentuře nejmenovaný západní diplomat. Bílý dům míní, že útok je obrovskou ranou pro režim a že prezident Asad ztrácí kontrolu.

Latakíja (červená značka) a Damašek (modrá značka)

Latakíja (červená značka) a Damašek (modrá značka)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video