Syřani poslouchají projev prezidenta Bašára Asada (30. března 2011)

Syřani poslouchají projev prezidenta Bašára Asada (30. března 2011) | foto: AP

Asad označil protesty za zahraniční spiknutí, výjimečný stav nezrušil

  • 9
Syrský prezident Bašár Asad vystoupil s projevem v parlamentu a vůbec poprvé okomentoval protesty, které v zemi vypukly před více než dvěma týdny. Zodpovědnost za ně připsal zahraničním spiklencům. Už padesát let trvající výjimečný stav oproti očekávání ale nezrušil.

Od Asadova projevu se všeobecně očekávalo oznámení sérií reformních kroků a zrušení výjimečného stavu, který zavedla vládní strana Baas v roce 1963 po uchvácení moci v zemi.

Asad místo toho připsal vlnu protestů spiklencům, kteří se snaží destabilizovat Sýrii. "Ta ale v této velké zkoušce pro národ obstála a prokázala jednotu," řekl v napjatě očekávaném prvním veřejném vystoupení po dvou týdnech nepokojů, při nichž bylo zabito nejméně 60 lidí, některé zdroje hovoří až o 120 mrtvých.

Podle Asada byly bezpečnostním složkám vydány jasné rozkazy, aby do demonstrantů a civilistů nestřílely. Autoritářský prezident zdůraznil, že hovoří v mimořádné době, kdy ani Sýrie nezůstala izolována od toho, co se odehrává jinde v arabském světě.

Provládní manifestace v Damašku (29. března 2011)
Syřan lamentuje u postele svého bratra, který byl těžce raněn při zásahu bezpečnostních složek během protivládních protestů v Latakii (27. března 2011)
Protivládní protesty v Damašku (25. března 2011)

Důvody protestů z minulých dnů podle něj musejí být důkladně vyšetřeny a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. "S pomocí boží toto spiknutí přemůžeme," prohlásil Asad, jehož projev mnozí poslanci přerušovali opakovaným provoláváním věrnosti.

Za prioritu nové vlády označil boj proti korupci a nezaměstnanosti. Asad čelí největším protestům za 11 let své vlády. Nepokoje propukly 18. března a rozšířily se po celé zemi.

Syrský prezident si podle pozorovatelů připravil půdu ke středečnímu projevu úterní demisí vlády a zmobilizováním desetitisíců Syřanů k účasti na mohutných shromážděních na svou podporu v mnoha syrských městech v rámci "dne věrnosti" (více o odstoupení vlády čtěte zde).

Analytici ovšem rezignace kabinetu Muhammada Nádžího Utriho, kterého Asad ponechal ve funkci úřadujícího premiéra, označují pouze za kosmetickou změnu vzhledem k tomu, že moc v Sýrii je soustředěna v rukou prezidenta, jeho rodiny a bezpečnostního aparátu.

Podle Washingtonu Asadův projev nepostihuje příčinu nepokojů v Sýrii a vymýšlení konspiračních teorií je lehčí než naplnit volání občanů po reformách. "Myslíme si, že občané Sýrie budou zklamáni. Jeho projev nesplnil očekávání v reformy, které Syřané požadují, a které slíbili poradci prezidenta Asada," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video