Někdejší syrský premiér Rijád Hidžáb na archivním snímku

Někdejší syrský premiér Rijád Hidžáb na archivním snímku | foto: Reuters

Asad kontroluje jen třetinu Sýrie, ozval se z Ammánu uprchlý premiér

  • 189
Rijád Hidžáb poprvé od svého útěku do Jordánska vystoupil před novináři. Někdejší syrský ministerský předseda vyzval všechny opoziční síly, aby se spojily v boji proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Hidžáb vystoupil na tiskové konferenci v Ammánu. Novinářům řekl, že morálka vládních jednotek je po sedmnáctiměsíčních snahách o rozdrcení revoluce nízká a Asad v současnosti kontroluje už jen třicet procent syrského území.

Bojovníci z Libye

Organizace syrských rebelů se chopili veteráni loňského povstání proti libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. V čele profesionálně vyškolených bojovníků stojí Mahdí Hárátí, který má irské a libyjské občanství. V roce 2011 vedl Tripolskou revoluční brigádu v útoku na hlavní město Libye.

Jeho bojová skupina se nazývá Prapor jednoty a sdružuje dvacet libyjských veteránů, dobrovolníky z irské muslimské komunity a místní rebely. Celkem se ke skupině přihlásilo až 6 000 mužů. Podle Hárátího švagra se na hranicích Sýrie shromažďují tisíce dobrovolníků z celého arabského světa.

zdroj: ČTK

"Oddaní revolucionáři, vaše revoluce se stala příkladem snahy a obětování se pro svobodu a důstojnost. Ujišťuji vás na základě svých zkušeností a své někdejší pozice, že zatímco režim vojensky eskaluje, duchovně i finančně kolabuje," prohlásil Hidžáb.

Hidžáb neuvedl, na základě čeho usuzuje o tak rozsáhlém ústupu Asadových jednotek a během tiskové konference neodpovídal na žádné dotazy. Skutečné územní zisky povstalců lze jen těžko zjistit, protože novináři nemají do země přístup. Rebelové podle dostupných informací ovládají především pásy území podél severní a východní hranice Sýrie.

Asad je nepřítel Boha

Hidžáb je nejvýše postaveným představitelem Asadova režimu, který dosud utekl za hranice. V syrské mocenské hierarchii nicméně premiér žádnou velkou moc nemá. O všem podstatném rozhoduje rodinný klan Asadů a loajální představitelé bezpečnostního aparátu.

Bašár Asad patří stejně jako jeho otec Háfiz k alávitům, odnoži šíitského islámu a premiéry vždy jmenoval ze sunnitských kruhů. Také Hidžáb je sunnita původem z města Dajr az-Zauru, které vládní jednotky během bojů těžce ostřelovaly. Jeho útěk je pro režim spíše prestižní ranou.

Damašek minulý týden oznámil, že Hidžába zbavil funkce ještě před jeho útěkem. Někdejší premiér to ale v Ammánu popřel a prohlásil, že odstoupil sám a přešel na stranu opozice, protože Asadův režim je "nepřítelem Boha".

Boje v Aleppu zuří dál

"Je mojí povinností omýt si ruce od tohoto zkorumpovaného režimu," prohlásil Hidžáb a poděkoval Saúdské Arábii, Kataru a Turecku za podporu povstalců. "Vyzýváme je, aby dále pokračovali ve své požehnané snaze o podporu lidového povstání a dovedli ji až ke břehům jistého vítězství," apeloval syrský expremiér.

Syrská armáda dále útočí proti ohniskům odporu ve městě Aleppo. Obyvatelé města hlásí, že ostřelovala povstalecké pozice ve čtvrtích Sajf al-Dawlá a Salahaddín. Damašek se snaží převzít iniciativu i na diplomatickém poli. Asad vyslal do Pekingu jednoho ze svých poradců, aby jednal o možném řešení krize. Čína na půdě RB OSN zatím vždy vetovala sankce proti Sýrii navrhovaným Západem.

Do Damašku v úterý dorazila šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. S režimem chce vyjednat více víz pro lékaře a humanitární pracovníky ze zahraničí. Od začátku povstání zahynulo v Sýrii odhadem 21 tisíc lidí a více než 140 tisíc lidí uprchlo do Jordánska, Libanonu, Iráku a Turecka.

V pondělí unesli v Damašku tři maďarské občany, informoval dnes v Budapešti národní protiteroristický tým. Jde o cvičitele psů, ale není jasné, jestli se tím zabývali i v Sýrii. Zda maďarské úřady vědí, kdo za únosem trojice Maďarů a trojice Syřanů stojí, agentura MTI neuvedla. Únosci se ale zatím s žádnými požadavky nepřihlásili.

Ammán (červená značka) a Damašek (modrá značka)

Ammán (červená značka) a Damašek (modrá značka)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video