Syrský prezident Bašár Asad (27. října 2012)

Syrský prezident Bašár Asad (27. října 2012) | foto: Reuters

Jaké útočiště si vybere Asad? Ve hře je Kuba, Venezuela a Ekvádor

  • 24
Vrcholní světoví představitelé již několik měsíců tvrdí, že dny prezidenta Bašára Asada u moci jsou sečteny. Prezident sice již několikrát uvedl, že Sýrii opustit nehodlá a že zde chce i zemřít, ale stále častěji se mluví o tom, že by se mohl pokusit utéct do některé ze spřízněných zemí.

Jak informoval izraelský deník Haarec, náměstek syrského ministra zahraničí Fajsál Mikdád nedávno navštívil Kubu, Venezuelu a Ekvádor a místním vůdcům
předal osobní dopis od Asada, ve kterém se prý ptá na případný azyl pro sebe a svou rodinu, kdyby byli donuceni opustit Damašek.

"Asadovi nabídlo azyl několik zemí," uvedla nedávno mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nulandová. Neupřesnila však, o jaké státy jde. "Chceme, aby tam odtud zmizel, abychom se mohli pohnout kupředu. Zároveň ale požadujeme, aby byli pohnáni před spravedlnost všichni, kteří mají krev na rukou,"
dodala mluvčí.

Proč zrovna tři latinskoamerické země? Právě v nich by se totiž mohl syrský prezident skrýt, aby unikl stíhání Mezinárodním trestním tribunálem. Kuba a Venezuela se svými protiamerickými postoji netají. Podobně je na tom i současná levicová vláda v Ekvádoru.

Nabídne útočiště i Írán?

Tato země například nyní jedná o udělení azylu zakladateli WikiLeaks Julianu Assangeovi, který se ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Brání se tak vydání do Švédska, kde ho chtějí vyslýchat kvůli sexuálním zločinům, jež údajně spáchal. Assange se bojí, že by ho poté Švédové vydali do Spojených států, kde by ho zase mohli stíhat za zveřejnění tajných diplomatických depeší na serveru WikiLeaks. 

Někteří experti upozorňují, že ani Asadovi nakloněné vlády nemusí zůstat u moci věčně. "Ekvádor, Venezuela a Kuba jsou země, kde by se zatím mohl cítit bezpečně. Měl by se ale i obávat toho, že by tyto kabinety mohly změnit kurz," citovala CNN Scotta Hortona, odborníka na mezinárodní právo z Kolumbijské univerzity. "Nikdo neočekává, že tyto tři režimy tu budou navždy," dodal.

Syrského prezidenta v posledních měsících nejvíce podporuje Írán, údajně pomáhá i s budováním a výcvikem milice, která bojuje proti rebelům. Právě i Teherán se proto také nabízí jako budoucí možné Asadovo útočiště.

"Prezident Asad může odjet do několika států světa. Otázkou ale je, jak dlouho by tam přežil, jak dlouho by tam mohl být v bezpečí, než si pro něj a jeho rodinu někdo přijde. Teherán je v tomto mnohem bezpečnější," nechal se slyšet Andrew Tabler, odborník na Sýrii.

Diktátoři si oblíbili Saúdskou Arábii

"Ubytováváním" diktátorů proslula zejména Saúdská Arábie. V minulosti se zde ukryl například ugandský vůdce Idi Amin, přezdívaný kvůli své krutosti Řezník z Kampaly. Uprchl sem i tuniský prezident Zín Abidín bin Alí. Asad ale s podporou Rijádu počítat nemůže. Místní kabinet nyní naopak vyzbrojuje opozice, která bojuje za jeho svržení.

Na straně syrského prezidenta i nadále stojí Moskva. Nicméně Rusko by podle analytiků hodně zvažovalo, zda poskytne Asadovi azyl. "Myslím, že si Rusové uvědomují, že budou muset jednat případně i s novou Sýrií. A bylo by těžké se s nimi domluvit, když budete mít u sebe jejich bývalého vůdce," myslí si Andrew Tabler.

Povstání v Sýrii začalo v březnu 2011, od té doby bylo v bojích zabito již přes 41 tisíc lidí. Podle některých informací se syrské vládní jednotky během posledních dnů dostávají do defenzivy. Nejtvrdší střety se nyní odehrávají zejména na předměstích Damašku. V metropoli prý až devět hodin denně nefunguje elektřina, začínají docházet i pohonné hmoty.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video