Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že zahraničnímu spiknutí země nepodlehne.

Syrský prezident Bašár Asad prohlásil, že zahraničnímu spiknutí země nepodlehne. | foto: AP

Politická čistka v Sýrii. Asad rozpustil vedení Baasu, sám však neodešel

  • 11
Vládnoucí syrská strana Baas v pondělí zažila zemětřesení. Prezident Bašár Asad totiž provedl velkou čistku, ze strany muselo odejít celé širší vedení. Samotný Asad však svůj post neopustil. Rebelové mezi tím ohlásili, že každým dnem očekávají dodávky zbraní od zahraničních spojenců.

Vedení Socialistické strany arabské obrody (Baas) mimo jiné opouští viceprezident Farúk Šará, který byl v minulosti dlouholetým ministrem zahraničí, a řada členů bezpečnostních složek. Nováčky jsou naopak někteří ministři či šéf místních odborů a studentského hnutí.

Podle místních pozorovatelů citovaných AFP jsou změny výsledkem kritiky jdoucí ze stranické základny, která je znepokojena vývojem v zemi. Mělo by jít i o vstřícný krok vůči opozici, které však stejně ze všechno nejvíc vadí, že na moci stále lpí samotný Asad. Prezident by naopak podle jejích představ měl už konečně svou funkci složit.

Strana Baas se před rokem i s přispěním referenda vzdala vedoucí úlohy ve společnosti, což byla výsada, kterou mívaly i komunistické strany v někdejším východním bloku v Evropě. Baas si však nadále zachovává rozhodující vliv v Asadově režimu.

Opozice očekává brzké dodávky zbraní

O slovo se v pondělí přihlásila také opozice. Její nový předseda Ahmad Džarba totiž prohlásil, že "opozice očekává dodávky moderních zbraní ze Saúdské Arábie". Zbraně by podle Džarby měly zlepšit vojenskou situaci v terénu. Právě změnou této situace, kterou označil za zatím slabou, podmínil účast opozice na navrhované mírové konferenci v Ženevě. Demisi mezitím předložil předseda prozatímní opoziční vlády Ghasan Híttú. Složení premiérské funkce zdůvodnil tím, že se mu nepodařilo za čtyři měsíce zformovat funkční vládu. Ovšem slíbil, že bude dál pracovat pro "revoluci".

"Ženeva za současných podmínek není možná. Pokud půjdeme do Ženevy, musíme být silní v terénu, kde je naše situace nyní slabá," řekl Džarba v neděli v Istanbulu po návratu ze severní Sýrie, kde se setkal s veliteli vzbouřeneckých jednotek.

"Myslím si, že situace je lepší, než byla. Myslím si, že tyto zbraně dorazí do Sýrie brzy," odpověděl šéf syrské opozice na otázku, zda od Saúdské Arábie očekává takové zbraně, které by mohly zmenšit zbrojní převahu vládních sil syrského prezidenta Bašára Asada.

Dodejte nám zbraně, vyzvalo Muslimské bratrstvo USA

Syrská větev Muslimského bratrstva, která je rovněž v opozici vůči režimu Asada, mezi tím vyzvala Spojené státy a evropské země, aby také dodaly povstalcům slíbenou vojenskou pomoc. Spojené státy už v předchozích týdnech naznačily, že kromě již dodávané humanitární a materiální pomoci jsou připraveny rebelům poslat zbraně v hodnotě milionů dolarů. Zbraně již dlouhodobě dodávají povstalcům jejich nejbližší arabští spojenci - Katar a Saúdská Arábie.

Západ podle komentářů otálí s dodávkami zbraní kvůli údajnému rostoucímu vlivu radikálních islamistických skupin mezi povstalci v Sýrii, z nichž některé mají blízko k teroristické síti al-Káida.

Syrský konflikt si podle opozice během dvou let bojů vyžádal už sto tisíc obětí. OSN zdokumentovala smrt 93 tisíc lidí, z nichž šest tisíc byly děti. Způsobené škody se odhadují na 60 až 80 miliard dolarů (až 1,6 bilionu korun).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video