Arzen z vlasů dál vyvolává otázky

  • 1
Čas od času se objeví teorie, že byl císař Napoleon I. (1769-1821) otráven. Francouzští experti ale tvrdí: Je to jen legenda. Vojevůdce ve skutečnosti skolila rakovina žaludku. Internista Jacques di Costanzo z marseilleské nemocnice svaté Markéty k tomu dodává. Žaludek ho začal trápit rok před smrtí. Kdyby tehdejší medicína znala, co víme dnes, mohli lékaři jednapadesátiletého panovníka zachránit.

O závěrech výzkumu informuje ve svém listopadovém čísle francouzský měsíčník Science et Vie (Věda a život). Studie odmítá, že by Napoleona v roce 1821 ve vyhnanství otrávili jeho věznitelé. Ti ho drželi na ostrově Svaté Heleny.

Dohady o tom, že nezemřel přirozenou smrtí, se objevily poté, co se v jeho vlasech našla extrémně vysoká koncentrace arzenu. To by podle některých historiků svědčilo pro to, že mu byl podán jed.

Francouzští vědci, kteří provedli na devatenácti Napoleonových vlastech tisícovku podrobných měření, však tuto verzi odmítají. Podle nich bylo množství arzenu ve kštici vězněného vojevůdce přítomno už dávno před jeho smrtí.

Experti totiž měli k dispozici i Napoleonovy vlasy z doby před jeho příchodem na Svatou Helenu, konkrétně z let 1805 a 1814.

Nebezpečná látka se mu prý mohla na hlavu dostat, když čistil zbraně, nebo neopatrně manipuloval s jedem na krysy. Nejpravděpodobnější jsou však kosmetické důvody. V devatenáctém století se totiž arzen běžně používal k udržování vlasů.

Životopis
Napoleon I. Bonaparte se narodil před 233 lety - 15. srpna 1769 na francouzské Korsice. Zemřel v květnu 1821.

Tento francouzský generál a vojevůdce byl dvakrát císařem - mezi lety 1804-14 a v roce 1815.

Změnil mapu Evropy - zničil Svatou říši římskou, založil holandské království a připojil papežské státy k Francii (1809). Zemřel ve vyhnanství uprostřed Atlantiku - na ostrově Svaté Heleny.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video