Arnieho životní rolí je politika

  • 15
Arnold Schwarzenegger guvernér. Na to už jsme si zvykli. Ale Schwarzenegger prezident? Prý i tohle slovní spojení může být za pár let realitou. Nejen proto, že někdejší hvězdě hollywoodských akčních trháků role kalifornského guvernéra mimořádně sedí.

Někteří pozorovatelé dokonce tvrdí, že bývalý rakouský kulturista hraje v americké politice svou životní roli.

Když usedal do guvernérského křesla nejbohatšího státu Ameriky, Arniemu mnozí předpovídali krach. Bude jen bezduchou loutkou, posmívali se, svaly ho nezachrání.

Příklad Ronalda Reagana však ukázal, že herecká průprava není pro vrcholnou americkou politiku vůbec na překážku. I Schwarzenegger po roce ve funkci prokázal, že na to má, a dnes je vývěsním štítem vládnoucích republikánů.

"Jsem až trochu překvapená, jak je dobrý," připustila v nedávném rozhovoru pro televizi CNN jeho manželka Maria Shriverová, neteř bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho.

Kombinací hollywoodského lesku, citátů z Terminátora a dojemného líčení splnění amerického snu si počátkem září na nominačním sjezdu republikánů získal celou newyorskou Madison Square Garden. "Jako starý mazák," komentoval jeho výkon jeden z delegátů.

Překvapil i manželku
Pro někdejšího akčního hrdinu bylo vždycky hračkou oslnit publikum. Schwarzenegger však nevyhrává jen "uměleckým dojmem". Rychle se naučil i praktickou politiku.

V ní kupodivu nedává přednost agresivnímu stylu svých filmových postav, ale preferuje dohodu. Pokud je to možné, snaží se guvernér zatahovat do rozhodování i opoziční demokraty.

Celkově ho proto považují za umírněného republikána, jehož vláda napomáhá rozvoji hospodářství a v ostatních otázkách zůstává v liberálním hlavním proudu, jež má v Kalifornii hluboké tradice.

Dnes už se v Americe jen málokdo diví, že rodák z rakouského Thalu možná míří hodně vysoko. Třeba až do Bílého domu. V diskusním pořadu televize NBC se vyslovil pro ústavní dodatek, který by umožnil, aby se prezidentem mohl stát i člověk, který se v USA nenarodil.

"Podívejte se na přínos lidí, jako jsou Henry Kissinger nebo Madeleine Albrightová," uvedl příklady úspěšných politiků narozených v Německu a u nás. Na přímou otázku, zda by se o funkci prezidenta ucházel, odpověděl: "Jen kdyby mě podpořil Sylvester Stallone."

Ale žerty stranou. Arniemu i dalším lidem pocházejícím odjinud stoupá naděje. O změně ústavy ve prospěch lidí nenarozených na americké půdě už jednají senátoři. "Toto omezení se stalo anachronismem, který je rozhodně neamerický," řekl agentuře AP Orin Hatch, republikánský předseda právního výboru Senátu.

Diskutuje se o návrhu, který by dovoloval přistěhovalcům kandidovat do Bílého domu, jsou-li občany USA nejméně dvacet let. Jiní navrhují pětatřicet let. Naděje, že změna ústavy projde, tady určitě je. Arnie má času dost, je mu teprve sedmapadesát.

Arnold Schwarzenegger a jeho žena Maria Shriverová

Nově zvolený guvernér státu Kalifornie a jeho manželka Maria Shriverová mávají svým příznivcům po projevu v Los Angeles. (8. října 2003)

Na nominačním sjezdu Republikánů v New Yorku promluvil i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. (1. září 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video