Arménský ministr zahraničí Edward Nalbandian (vlevo) se svým tureckým protějškem Ahmetem Davutogluem podepisují historickou dohodu. (10. října 2009)

Arménský ministr zahraničí Edward Nalbandian (vlevo) se svým tureckým protějškem Ahmetem Davutogluem podepisují historickou dohodu. (10. října 2009) | foto: AP

Arménie a Turecko obnoví diplomatické vztahy, podepsaly dohodu o spolupráci

  • 19
Arménie a Turecko nakonec uzavřely dohodu o obnovení diplomatických vztahů a navázání spolupráce. Znovu se tak otevřou hranice mezi státy. Původně měli politici dokument podepsat už v 17 hodin, Arméni ale na poslední chvíli couvli, protože se jim nelíbil projev tureckých politiků. Kompromis zprostředkovala americká diplomacie v čele s Hillary Clintonovou.

Dohodu musí ještě schválit parlamenty obou zemí.

Turečtí a arménští politici měli dva dokumenty, jeden o diplomatických vztazích a druhý o vzájemné spolupráci, podepsat ve Švýcarsku už v 17. hodin našeho času. Jak ale uvedl mluvčí ministerstva zahraničí USA Ian Kelly, na poslední chvíli se objevily nesrovnalosti.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která se ceremoniálu na curyšské univerzitě účastnila, jednala během dne s oběma stranami, napsala britská BBC.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová jedná s arménskou diplomacií o dohodě s Tureckem. (10. října 2009)

Hillary Clintonová během jednání s arménskou diplomacií.

Už se schylovalo k podpisovému aktu, když se nečekaně vrátila do hotelu, kde jednání probíhala. Arméni prý vznesli námitky proti prohlášení, které měli přečíst turečtí politici, a tak Clintonová s arménským ministrem zahraničí Edwardem Nalbandianem znovu zasedli k jednacímu stolu.

Mezitím se do hotelu dostavil i turecký šéf diplomacie Ahmet Davutoglu s novým projevem. Zástupci obou zemí se ale nakonec dohodli, že nikdo z nich žádný projev pronášet nebude.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se svou švýcarskou kolegyní Micheline Calmy-Reyovou po dojednání dohody Turecka a Arménie. (10. října 2009)

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová a Švýcarska Micheline Calmy-Reyová poté, co zprostředkovaly dohodu Turků a Arménů.

Státy spolu neměly diplomatické styky už od roku 1991, kdy Arménie vyhlásila nezávislost na Sovětském svazu. Vztahy zatěžují především vzpomínky na první světovou válku. Při deportaci Arménů do Sýrie v letech 1915 až 1917 zemřelo až jeden a půl milionu lidí. Podle odborníků to byla první genocida dvacátého století. Turci ale připouštění jen maximálně pět set tisíc mrtvých, které navíc označují za oběti války.

Jedním z důsledků podpisu dohody by mělo být také znovuotevření hranic. Ty jsou uzavřené od roku 1993, kdy se Turci zastali Ázerbajdžánu v konfliktu s Arménií o Náhorní Karabach. Nyní by se přes ně obyvatelé obou zemí měli dostat do dvou měsíců od ratifikace dohody parlamenty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video