Gruzínské ministerstvo vnitra v Tbilisi

Gruzínské ministerstvo vnitra v Tbilisi | foto: AP

Arméni prodávali vzorek uranu, propašovali ho v krabičce od cigaret

  • 10
Gruzínská policie odhalila dva Armény, kteří nabízeli na prodej malé množství vysoce obohaceného uranu. Oba muži se během uzavřeného přelíčení přiznali, že radioaktivní látku do země pašovali v krabičce od cigaret.

Gruzínská policie fyzika Hranta Ohaniana a bývalého majitele mlékárny Sumbata Tonajana zatkla v březnu. Gruzínský prezident Michael Saakašvili pak oznámil, že jeho země jako oddaný spojenec USA překazila prodej vysoce obohaceného uranu islámským extremistům.

Detaily operace vyšly najevo v neděli, kdy se oba muži přiznali k pašování uranu před gruzínským soudem. Podle žalobců propašovali v cigaretové krabičce vyložené olovem 18 gramů uranu obohaceného na téměř 90 procent.

Tak malé množství na výrobu jaderné pumy nestačí, Arméni uran nabízeli za 1,5 milionu dolarů jako testovací vzorek. Tvrdili, že pokud bude kupec spokojený, mohou obstarat další. Při transakci si mysleli, že jednají se zástupci islamistů. Ve skutečnosti ale skočili na lep gruzínské tajné policii.

Uran možná pochází ze Sibiře

Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit původ radioaktivní zásilky. Některé důkazy naznačují, že pochází z továrny na radioaktivní palivo v ruském Novosibirsku. Oběma Arménům nyní hrozí až desetileté vězení.

Vyšetřování především odhalilo, jak je v regionu těžké odkrýt pašování jaderného materiálu. Detektory radioaktivity na gruzínsko-arménských hranicích nebezpečnou zásilku neodhalily.

"Nebezpečné je především to, že radioaktivního materiálu mimo kontrolu může být daleko více. Může si ho pořídit každý zločinec nebo extremista, který má dostatek prostředků," řekl agentuře AP Archil Pavlenišvili z gruzínského ministerstva vnitra.

Tbilisi (červená značka) a Jerevan (modrá značka)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video