Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu | foto: AP

Armádní zběh vynesl z Barmy důkazy o jaderném programu, osnuje ho s KLDR

  • 54
Z Barmy uprchl major Sai Thein Win, který pomáhal vojenské juntě s jaderným programem. Ze země vynesl rozsáhlou dokumentaci o pokusech s uranem a také důkazy o vývoji střel dlouhého doletu. Svůj nukleární sen Barma naplňuje ve spolupráci se Severní Koreou.

Už dříve uprchlíci z barmské armády tvrdili, že jsou předáci junty posedlí výrobou jaderné bomby. Major Sai Thein Win ale poskytl zatím nejpádnější důkazy o tom, v jaké fázi se rodící jaderný program nachází.

Major Sai Thein Win byl zapojený do jaderného programu země. Fotografie z 6. ledna 2010Podle zprávy norské exilové skupiny Democratic Voice of Burma (DVB) uprchlík na vývoji jaderného programu přímo pracoval a před útěkem se zmocnil rozsáhlé písemné i fotografické dokumentace o pokusech s uranem a speciálním vybavení k budování jaderného reaktoru.

Sai Thein Win působil v Barmě jako inženýr obrany a později v Rusku získal odbornost raketového experta. Popsal, že měl v Barmě přístup k tajným jaderným zařízením a také k jadernému praporu severně od Mandalaye, jehož úkolem bylo sestavit vojenské zařízení na jaderné zbraně.

Barma chce získat zbraně, tvrdí expert OSN

Citlivé materiály, které se mu podařilo vynést ze země, prozkoumal i americký jaderný vědec a bývalý ředitel z Mezinárodní agentury pro atomovou energii Robert Kelley. Podle něj Barma "pravděpodobně těží uran a zkoumá jadernou technologii použitelnou výhradně pro zbraně".

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Major Sai Thein Win stojí na fotografii z prosince 2009 u zařízení, které je součástí jaderného výzkumu

Vojenská junta v minulosti tato obvinění vždy popírala, ale v poslední době narostlo podezření, že se do jaderného programu pustila. Přesto je podle odborníků agentura přesvědčena, že barmský režim je ještě velmi daleko od výroby jaderných zbraní.

TAJNÉ BUDOVY UPROSTŘED DŽUNGLE

Do této budovy převáží barmská junta citlivý materiál, který může používat pro svůj nukleární program. Leží nedaleko města Mandalay a je dobře rozpoznat i na mapách Googlu.   Satelitní mapy Googlu v posledních letech odhalily, že uprostřed barmské džungle vyrostly tajné komplexy. Podle odborníků jejich tvar i vybavení napovídá, že v nich junta vyvíjí jaderný program. Do země také často jezdí inženýři z KLDR. (více čtěte zde)

Zneklidňující je také zapojení KLDR do vývoje barmského jaderného programu. Minulý týden američtí odborníci, kteří monitorují dodržování sankcí proti KLDR kvůli jejím jaderným a raketovým testům, oznámili, že Severní Korea je zřejmě zapojená do zakázaných jaderných i balistických aktivit v Íránu, v Sýrii a právě v Barmě. (více o zprávě čtěte zde)

Kvůli spolupráci vzdal návštěvu Barmy i senátor USA

V souvislosti s obviněním, že barmská vláda spolupracuje na vývoji jaderné zbraně s komunistickou Severní Koreou, odložil v uplynulých dnech svou cestu do Barmy i americký senátor Jim Webb. DVB nicméně připomíná, že se barmští technici školili o jaderných a raketových technologiích také v Rusku.

Major Sai Thein Win (druhý zleva v přední řadě) v tajné jednotce, která hlídala jaderné provozy. Snímek pochází z letošního ledna

Major Sai Thein Win (druhý zleva v přední řadě) v tajné jednotce, která hlídala jaderné provozy. Snímek pochází z letošního ledna

Už dříve získaná dokumentace dokládala, že KLDR pomáhá Barmě s budováním podzemních zařízení a s vývojem raket o doletu až 3000 kilometrů. A dokumenty předané uprchlým majorem zahrnují množství součástek, jež využívají technologie pro jaderné zbraně.

TAJNÉ TUNELY POD BARMOU

Junta buduje s pomocí KLDR skrýše za miliony dolarů

DVB upřesnila, že její zpráva se opírá o pětiletý výzkum ukazující, že Severní Korea je zapojena do pomoci barmskému jadernému programu. "Celkový obraz je velmi přesvědčivý. Barma se snaží vybudovat části jaderného programu, zvláště jaderný reaktor pro program obohacování plutonia a uranu," uvádí se ve zprávě DVB.

JADERNÝ PROGRAM BARMY

- První zprávy o jaderných ambicích Barmy se objevily už v roce 2000, když země požádala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii o spolupráci při budování výzkumného reaktoru.
- V roce 2002 začala vyjednávat s Ruskem nákup malého desetimegawattového výzkumného reaktoru.
- Dohodu o jaderné spolupráci podepsaly obě země o pět let později. Práce na zařízení však oficiálně nikdy nezačaly.
- Rusko prý později spolupráci utlumilo a Barmánci se s žádostí o spolupráci obrátili na KLDR. Ta podle odborníků může vypadat tak, že Barma posílá do KLDR uran a na oplátku dostává jadernou technologii.
- KLDR už dokázala, že i s reaktorem na lehkou vodu umí jadernou zbraň vyrobit a podobnou technologii vyvezla například do Sýrie.
- Barma sice v roce 1992 podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Později ale odmítla o svých jaderných provozech podávat jakékoli informace.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video