Vrtulník W-3A Sokol letecké záchranné a pátrací služby. Ilustrační snímek

Vrtulník W-3A Sokol letecké záchranné a pátrací služby. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Mával z vody polystyrenem, líčí záchrannou akci pilot vrtulníku

  • 1
Armádní letci s vrtulníkem byli mezi prvními, kdo se při povodni zapojil do záchranných operací. Pilot Pavel Miča a jeho posádka během několika hodin před velkou vodou zachránili dva lidské životy a několik zvířecích.

První výzva k akci přišla hned v neděli kolem sedmé ráno, kdy začala bleskově stoupat hladina na českých řekách. O pomoc zavolali hasiči, že na Sedlčansku potřebují z odříznutých chalup evakuovat asi deset lidí a nějaká zvířata.

Armáda zasahuje

V pražských Lahovicích a Lahovičkách pomáhá místním s úklidem 64 vojáků Hradní stráže v likvidaci následků povodní. Na Zbraslav zamířilo i 20 vojáků z Posádkového velitelství Praha. Ve Vojkovicích u Kralup nad Vltavou odčerpává vodu a vyklízí zatopené domy 15 vojáků ze samostatné záchranné roty 15. ženijní brigády z Rakovníka.  Dalších 60 vojáků z 25. protiletadlové brigády ze Strakonic je od pátku vyčleněno ve prospěch Policie ČR a působí na území hlavního města Prahy.
Policii pomáhá od soboty dalších 160 vojáků z jednotek 4. brigády rychlého nasazení z Žatce a Chrudimi - 60 vojáků má působit přímo v Praze, dalších 50 v Mělníku a stejný počet v Litoměřicích.
Dalších 300 vojáků je připraveno podle požadavků a po poklesu vody k nasazení do Ústeckého kraje - do Ústí nad Labem, Děčína, Lovosic, Roudnice nad Labem, Štětí a Hřenska. V Záhořanech na Litoměřicku pracuje 24 vojáků z olomoucké záchranné roty a 153. ženijního praporu s potřebnou technikou na budování humanitární základny pro 150 osob.
V neděli zamíří lehký ženijní odřad v počtu 23 osob s potřebnou technikou do Štěchovic.

Šlo o pět nebo šest domů v osadě Na Chalupách asi půl druhého kilometru severně od Sedlčan a nebylo jasné, kolik lidí tam vůbec je.

"Hasiči se snažili k domům dostat, ale všude kolem byla už spousta vody a neměli jak," říká Pavel Miča. Letci vzali dva hasiče na palubu vrtulníku a letěli objekty prozkoumat.

"Vyloženě jsme pátrali po nějakých známkách života. Jestli se tam něco hýbe," popisuje Miča. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by v některém z domů vůbec někdo byl. V tu chvíli už v malém údolí měla jindy nenápadná říčka Mastník třicet metrů na šířku a velmi silný proud.

Pro vrtulník bylo problematické, že tudy vedou dráty vysokého napětí. "Byly nad úrovní, ve které jsme s vrtulníkem viseli, to nám omezovalo pohyb vpřed a za námi byly vzrostlé stromy, které náš operační prostor omezovaly i v pohybu do boku a otáčení kolem osy nosného rotoru," konstatuje pilot.

Kočka byla proti

Podle něj se však najednou otevřelo v jednom z domů okno a z něj zamával člověk. "Zavřel okno a nic se nedělo," popsal situaci pilot. Záchranáři a hasiči slanili z vrtulníku dolů a přes vikýřové okno se dostali dovnitř. Byl tam muž se dvěma psy a kočkou.

Postupně dostali záchranáři na palubu vrtulníku nejen muže, ale také zvířata. "Jen ta kočka měla nejprve trochu jiný názor, ale nakonec se to podařilo," dodává Miča.

Zatímco při povodních v roce 2002 armádní letci zasahovali s vrtulníky prakticky neustále, letos je čekala další akce až o několik hodin později. V noci je povolali do pražských Lahoviček, kde předtím hasiči před rozvodněnou Vltavou na několik pokusů evakuovali skupinu lidí. Ti si ale s sebou vzali loďku a v noci se jeden z nich vydal pravděpodobně zpátky.

Zachránili jiného

V tu chvíli už v oblasti bylo přes dva a půl metru vody. Posádka vrtulníku oblast prohledávala světly.

Hladina byla plná plovoucích trosek a hasiči nechtěli ve tmě riskovat protržení člunu. "Pak jsme zahlédli, že na nás někdo z vody mává dlouhými kusy polystyrenu. Jakmile se k muži záchranář slanil, očividně se mu ulevilo, byl na tom už dost fyzicky špatně. Kdo ví, jak dlouho tam byl," říká Miča.

Jakmile se však dostal na laně do vrtulníku, bylo veliteli ale jasné, že něco není v pořádku. "Ten, kterého jsme podle popisu hledali, měl být starší muž a ve vrtulníku jsme měli očividně mladšího," tvrdí Miča.

Zachráněného muže předali zdravotníkům a museli se s vrtulníkem na místo vrátit. Jen o několik desítek metrů dál uviděli v areálu rybářských sádek oheň. "Ukázalo se, že právě tam je ten náš člověk - v pořádku a v relativním bezpečí," dodává pilot.

I přes tyto příběhy je ale podle Miči na počtu zásahů vidět, že v protipovodňové ochraně udělali Češi velký krok kupředu. "Obecně jsou lidé poučenější a uvědomělejší, neriskovali a raději odešli, než aby pak museli být zachraňováni třeba vrtulníkem," konstatuje letec.

, natoaktual.cz,

Video