Čeští turisté a členové České filharmonie se chystají k odletu vládními speciály z tokijského letiště Narita (16. března 2011)

Čeští turisté a členové České filharmonie se chystají k odletu vládními speciály z tokijského letiště Narita (16. března 2011) | foto: ČTK

Armádní speciál letí z Tokia nenaplněný. V Japonsku nechal Čecha

  • 128
Česká republika vyslala do katastrofami zmítaného Japonska dva armádní speciály. Na jejich palubách sedí 106 lidí, kteří míří zpět do vlasti. Jenže kapacita obou letounů je 130 míst, letadla se tedy zcela nenaplnila. Podle mluvčího ministerstva nakonec nebyl zájem tak velký. V Japonsku přitom zůstal Čech, který o místo moc stál.

"Na palubách je celkově 106 cestujících včetně 11 dětí. Nevyužito zůstalo 25 míst. Původní zájem byl mnohem větší, ale řada občanů na poslední chvíli cestu odřekla nebo se k odletu nedostavila," uvedl ve středu odpoledne mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

K některým se však zřejmě informace o odletu a možnosti využití speciálu k návratu do země dostala pozdě. Vinou nedostatečné komunikace tak zůstal v Japonsku například Milan Srdínko, který by speciál a volné místo v něm rád využil.

"Bratr měl o odlet zájem. Celá akce je ale špatně zorganizovaná. Nahlásil jsem jej k odletu už včera na krizovém telefonu na české ambasádě v Japonsku a předal jsem jim veškeré kontaktní údaje s informací, že se nachází v oblasti Sendaj a že je v pořádku," popsal Martin Srdínko. V Japonsku ale o letounech nevěděli.

Ve středu ráno se na webu ministerstva zahraničí objevila výzva, aby se Češi, kteří si přejí z Japonska odcestovat, nahlásili na operačním centru ministerstva zahraničních věcí v Praze.

"Byla tam i informace, že na letišti v Tokiu budou pracovníci českého velvyslanectví organizovat odlet. Nicméně když jsem na ministerstvo zavolal, odkázali mne přímo na české velvyslanectví v Japonsku s tím, že si to organizují tam," dodal Srdínko.

Ambasáda neměla informace

Volal tedy znovu do Japonska, tam mu ale den a čas odletu vládního speciálu nenahlásili s tím, že jej neznají. O tom, že speciál ze země odletěl, se dozvěděl Srdínko až z iDNES.cz. Jeho bratr v Japonsku o žádné záchranné misi nevěděl, nikdo ho nekontaktoval. Komunikuje s ním pouze příbuzný, ten však detaily neznal.

"Z ambasády mu volali pouze v pondělí, aby se ujistili, že je naživu a v pořádku," řekl Martin Srdínko.

Milan Srdínko nebyl nahlášen v takzvaném systému Drozd, tedy Dobrovolné registraci občanů při cestách do zahraničí. Bratr jej ale hned v sobotu v Japonsku nahlásil. Promarněné šance na odlet příbuzného je mu líto.

"Dle mého je tedy zbytečné posílat letadlo pro lidi na jih Japonska, kde je vše v pořádku a kde mají vše potřebné. Lidem z postiženého severu akce nijak nepomůže a navíc se o ní ani neměli šanci dozvědět, když nefunguje internet ani televize," míní Srdínko.

"O panu Srdínkovi nevíme"

Chyba zřejmě nastala při komunikaci s žadateli o odlet. Podle mluvčího Koláře jich bylo mnoho a často na sebe nenechali ani platný kontakt.

"Zastupitelský úřad byl zahlcen telefonáty a maily z Japonska i České republiky. Mnoho lidí se hlásilo opakovaně v Praze i v Tokiu, po mailu, telefonicky, samo, prostřednictvím příbuzných. Ne všichni zájemci na sebe nechávali funkční kontakty. Ne všichni jasně řekli, o co jim jde. Ne všichni se dokázali rychle rozhodnout," reagoval Kolář na volná místa v letadle.

O tom, že bratra na ambasádu nahlásil Martin Srdínko, na ambasádě nic neví.

"Úřad kontaktoval jiný muž, který nás informoval, že se v Sendaj nachází tři lidé včetně pana Srdínka. Nadiktoval nám čísla mobilních telefonů na sebe a pana Srdínka. Od úřadu dostal informace v tom rozsahu, v jakém jsme je měli. Tedy že letadla letí a kde přesně se shromažďují zájemci o odlet. Poděkoval a řekl, že se s přáteli poradí a že asi nepřijedou, protože to nestihnou," uvedl mluvčí.

Cestování z oblasti Sendaj je podle informací Srdínka velice složité. Vlakové spojení s Tokiem je totiž přerušeno a při tak rychlé akci by bratr zřejmě dorazit nestihl. Podle Srdínka by ale pomohlo, kdyby se Češi v Japonsku dozvěděli o pomoci dříve.

"Bratr se nyní snaží dostat na západní pobřeží a odtud do Tokia, kde spoje fungují. Komerční lety jsou ale velice vytížené, proto byla tohle rychlá cesta, jak se z Japonska dostat," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video