Vyšetřování korupce při nákupu stíhaček Griepn zastavil státní zástupce.

Vyšetřování korupce při nákupu stíhaček Griepn zastavil státní zástupce. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Armádní nákupy provází jeden skandál za druhým. Proč nikdo nepyká?

  • 243
Policie i státní zastupitelství dostaly tvrdý direkt. Při odhalování korupce v armádě jsou úspěšnější novináři než vyšetřovatelé a žalobci. Bylo tomu tak při nákupu transportérů Pandur a nejnověji i v kauze náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy, který chtěl inkasovat "provizi" za nákup finských minometů.

Podobných kauz však v minulých letech vyplulo na povrch mnoho. Proč tedy policie a státní zástupci nedokázali nikoho z lidí odpovědných za ztráty miliard korun dostat do vězení?

Odborníci, které MF DNES oslovila, se shodují v jednom: zrušením specializovaného odboru státního zastupitelství, který by dozíral i na korupci v armádě, se Česko vrátilo o dvacet let zpátky. "Šlo o fatální chybu," říká někdejší vyšetřovatel kriminality v ozbrojených silách Martin Hádek. Žalobci, kteří na tyto kauzy dohlížejí dnes, jsou podle něho na profesionální zločince krátcí. Mnohé věci vůbec nechápou a vyšetřování zastavují.

Žalobce: Odložte gripeny


Tak tomu bylo i v aféře kolem stíhaček Gripen. "Měli jsme to slušně rozpracované, ale žalobce si i přes náš nesouhlas doslova vynutil, abychom vyšetřování zastavili," říká Roman Skřepek z protikorupční policie. Při domlouvání pronájmu gripenů bylo údajně v Česku na úplatcích rozdáno 60 milionů korun. Bývalý šéf vojenské rozvědky Miroslav Krejčík říká, že novináři mají výhodu: korupčníci je podceňují. "Až jim dojde, že můžete být nebezpečnější než policie či žalobci, které neberou dávno vážně, už se jim na kobylku jen tak nedostanete."

Kouzlo nechtěného je i v tom, že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká navrhuje, aby se znovu ustanovili žalobci specializovaní na armádu a policii. Přitom to byla podle šéfa výboru pro obranu a bezpečnost Sněmovny Františka Bublana z ČSSD právě Vesecká, kdo speciální odbor rozprášil. MF DNES se ji v pátek pokusila kontaktovat, nebyla však k zastižení.

Stejně loni dopadl i zvláštní odbor vojenské policie. Po třech letech získávání kontaktů se spolu s vojenským zpravodajstvím podílel na odhalení korupce v nejvyšších patrech ministerstva obrany. "Sotva jsme začali mít výsledky, dostali jsme přes prsty," dodává Krejčík, kterého tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová odvolala.

Pokud bude mít Česko opět specializované žalobce i vyšetřovatele na trestnou činnost vojáků či policistů, bude jim trvat nejméně tři roky, než se v "terénu" zorientují. "Až dnes – po třech letech – přicházíme s vlastními poznatky," přiznává Skřepek z protikorupční policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video