Pokud skutečně k zakonzervování tanků dojde, bude Česko jedním z mála členských států NATO bez vlastního tankového vojska.

Pokud skutečně k zakonzervování tanků dojde, bude Česko jedním z mála členských států NATO bez vlastního tankového vojska. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Armáda ztrácí tankové vojsko. Poprvé od první republiky

  • 667
České armádě reálně hrozí, že přijde o své tankové vojsko. Ruských tanků T-72M4 CZ má sice už jen třicet, i ty ale zřejmě bude muset kvůli škrtům zakonzervovat. Modernizace strojů přitom armádu vyšla na 4,5 miliardy korun, píší páteční Lidové noviny. Ministr Martin Barták to ale odmítá.

Vojáci o praktickém zániku tankového vojska hovoří jako o hotové věci.

"Mluví se o tom dlouho. Když se tanky zakonzervují, tak už nikdy nevyjedou," řekl LN jeden z vojáků tankového praporu v Přáslavicích. Konzervací se rozumí naolejování techniky a uložení do klimatizované haly.

Informace nepřímo potvrdil i velitel 7. mechanizované brigády ´Dukelská´ Hranice Ivo Střecha, pod kterou tankový prapor Přáslavice spadá. Podle něj není nálada mezi vojáky ideální. "My jsme loajální vojáci a děláme, co tenhle stát chce. Každopádně není příjemné přijít o práci," řekl.

Generální štáb: Rozhodne se na konci roku

MInisterstvo obrany ale informaci odmítá jako spekulativní. "Otázka budoucnosti tankového vojska je zásadní strategické rozhodnutí. V této souvislosti bych chtěl zdůraznit, že vedení resortu o konzervaci modernizovaných tanků T-72M4 nebo dokonce o zrušení tankového vojska v Armádě ČR nerozhodlo a nikdy o této věci nejednalo," uvedl ministr Martin Barták.

"Útlum provozu tankové techniky je jednou z cest úspor," připustila ale mluvčí generálního štábu Mira Třebická. Podle ní ale přijde tato otázka na pořad dne až koncem roku 2009.

Pokud skutečně k zakonzervování tanků dojde, bude Česká republika jedním z mála členských států NATO, které nemají vlastní tankové vojsko - podobně jako Litva, Lotyšsko, Estonsko a Lucembursko.

Modernizované tanky se zaváděly do výzbroje za náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého. Z původních 134 se ale časem jejich počet snížil na třicet. To je podle Šedivého chybné rozhodnutí. "Z hlediska taktického nemá třicet tanků smysl, řekl Šedivý Lidovým novinám. Svým způsobem tak rozhodnutí současného velení armády chápe. Stroje se zakonzervují a až bude čas, mechanizovaná brigáda se přeorganizuje, tvrdí generál a bývalý tankista.

TANKY, ČESKO A ČESKOSLOVENSKO

S výrobou tanků začalo Československo ve třicátých letech, tedy v době, kdy se tato nová zbraň, poprvé nasazená za první světové války Brity na Sommě, začala masivně rozvíjet. Prvním typem byl miniaturní tančík Tč vz. 33.

Následně se Československo stalo velmocí lehkých tanků, LT-35 i LT-38 (druhý zmíněný už československá armáda nepřevzala) patřily mezi světovou špičku. "Naše konstrukce LT-35 převyšovala vše, co mohl wehrmacht nasadit," říká historik Jan B. Uhlíř o situaci na podzim roku 1938.

Po obsazení Československa Němci s ukořistěnými českými tanky snadněji porazili Polsko a Francii.

Prototypy nakreslené po válce se už do výroby nedostaly, protože armáda zařadila do výzbroje slavné sovětské tanky T-34. Následně Československo i licenčně vyrábělo modernější tanky sovětské provenience, například T-55 a T-72. Méně typů tanků ve výzbroji Varšavské smlouvy mělo v případné válce usnadnit logistiku, například snížit počet druhů náhradních dílů nebo munice.

Je správné, aby armáda šetřila odstavením všech tanků?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 24. července 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 4306

ANO
ANO 4084

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video