Armádní tupolev po přistání v Ruzyni

Armádní tupolev po přistání v Ruzyni | foto: Čeněk TřečekiDNES.cz

Armáda žádá vyšetření, kdo zavinil problémy letadla

  • 93
Peripetie letounu s českou vojenskou delegací při návratu z Afghánistánu nakonec skončily jen půldenním zpožděním. Incident v Turkmenistánu ale zaměstnal desítky vojáků, diplomatů a politiků. Armáda chce, aby se vyšetřilo, zda k němu nepřispěla i chyba některého z českých úředníků.

Turkmenská strana zablokovala letadlo na ašchabatském letišti, kde stroj přistál kvůli dotankování paliva při návratu do Česka, v sobotu kolem 15:00 SEČ. Důvodem byla podle šéfa branného a bezpečnostního výboru Sněmovny Jana Vidíma, který je členem delegace, údajně přítomnost ozbrojené ochranky na palubě letounu.

Zákaz zůstal ve faxu
České letadlo mělo písemné povolení k přistání v Ašchabatu, to však turkmenská strana kvůli údajným nesrovnalostem v dokumentaci střelných zbraní na palubě českého stroje nečekaně zrušila a v pátek ve 20:15 o tom faxem informovala českou ambasádu v Moskvě, která vyřizuje také turkmenskou agendu.

Na velvyslanectví v tu dobu již nikdo nebyl a český velvyslanec Miroslav Kostelka se o problémech dozvěděl, až když mu v sobotu zavolal z paluby Vidím. Komplikace se nakonec podařilo vyřešit v neděli ráno po čtrnáctihodinovém čekání na letišti v Ašchabatu.

"Došlo k pochybení úředníků, a teď nechci říct na které straně nebo kde, to je třeba zjistit a vyšetřit," řekl k celé kauze náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka.

"Hostitelská země poslala nepovolení nějakým špatným způsobem, takže se nedostalo na velvyslanectví do Moskvy v patřičnou dobu, čímž my jsme letěli podle stanoveného plánu" dodal.

Podle mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzany Opletalové se let několikrát měnil, takže dokumentů k němu přišlo od turkmenské strany více. Ten poslední, který se právě týkal problémů se zbraněmi na palubě, přišel v pátek večer mimo pracovní dobu moskevské ambasády.

Přestože v takovém případě na to odesílatel zpravidla upozorňuje telefonátem, tentokrát to neudělal. Navíc fax přišel na číslo, které není pohotovostní a používá se jen zřídka, uvedla Opletalová.

"Přístup turkmenských úřadů byl takový, na jaký jsou zvyklé, tedy těžkopádný, dlouho se rozhodovaly, nevěděly asi, co s tím problémem udělat," uvedl dále Štefka. "Až ráno přišel zástupce ředitele civilního letectví Turkmenistánu s oznámením, že nám turkmenský prezident povolil odlet," sdělil dále Štefka, podle něhož se situace zbytečně vyhrotila do extrému.

Turkmenský úředník se omlouval
Štefka rovněž novináře na palubě letadla informoval, že napsal dopis svému turkmenskému protějšku, protože považuje za nutné ho o záležitosti zpravit. "Teď zrovna píšu dopis - nenazval bych to svému kolegovi - ale náčelníkovi generálního štábu této země, který se mnou sedává v Bruselu u stolu. Oni se vždycky bijí do prsou, jak budou společně bojovat proti terorismu, tak mu píšu, jakým způsobem v této oblasti vlastně pomáhají, protože my jsme se od vojáků, kteří jsou v této operaci, vraceli," řekl Štefka.

Podle náměstka ministra obrany Bartáka se zástupce ředitele civilního letectví české straně omluvil, že došlo k politováníhodné skutečnosti způsobené administrativní chybou, a vyjádřil naději, že to nenaruší dobré vztahy s Turkmenistánem.

"Kvůli tomu, že v těchto končinách nejsou dostatečné lokální kompetence, tak si netroufli nás večer pustit, přičemž jednou ze záminek byly zbraně na palubě," prohlásil Barták.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video