Raněný po střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty v thajském Bangkoku (15. května 2010)

Raněný po střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty v thajském Bangkoku (15. května 2010) | foto: AP

Armáda vyhlásila část Bangkoku za oblast ostré střelby, zemřeli tři lidé

  • 3
V obchodním centru thajského hlavního města prudce vzrostlo napětí. Thajská armáda vyhlásila čtvrť za oblast ostré střelby a varovala před pobýváním v této zóně jak demonstranty tak rezidenty. Při střetech mezi armádou a protivládními demonstranty zemřeli nejméně tři lidé.

Od rána se vojáci thajské armády soustavnou střelbou do davu demonstrantů pokoušeli zastavit masové protivládní protesty, jež v posledních třech dnech s novou silou ovládly ulice thajské metropole. Od čtvrtka v Bangkoku zahynulo 17 lidí, dnes zemřeli nejméně další tři.

Vojáci přehradili silnice do kritických míst ostnatým drátem a na chodnících rozestavěli varovné tabule. Oblast vyhlášená za nebezpečnou zónu je čtvrtí s hotely, výškovými budovami a obchody. Během pátku docházelo v těchto místech k nejkrvavějším střetům.

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)

Ostřelovači skrytí za pytli s pískem obsadili střechy budov a pálí proti shromážděným lidem vyzbrojeným lahvemi se zápalnou směsí a podomácku vyrobenými raketami. Tři mrtvé odnesli zdravotníci z místa střelby, svědkové hovoří o dalších těžce zraněných. Podle agentury Reuters se z okolí povstaleckých barikád celou noc ozývaly výbuchy granátů a palba z pušek.

Velvyslanectví USA prostřednictvím své mluvčí nabídlo rodinám diplomatů dobrovolnou evakuaci z města na útraty americké vlády. Všichni občané USA by se v těchto dnech při návštěvách Thajska podle ambasády měli Bangkoku vyhýbat.

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)

Podle svědků se během noci počet demonstrujících mírně zmenšil, ale několik tisíc povstalců bylo v ulicích stále připraveno k boji. Lidé zpívali a naslouchali projevům protivládních řečníků, často kvůli bezpečnosti navlečených do těžkých neprůstřelných vest. Barikády byly obehnány ostnatým drátem a hromadami pneumatik naplněných benzinem.

Protivládní protesty v Thajsku, které organizují stoupenci bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, trvají už dva měsíce. Před třemi dny se ale vláda premiéra Apchisita Vedžadžívy rozhodla přitvrdit postoj vůči demonstrantům, kteří paralyzovali luxusní obchodní čtvrť Bangkoku. V oblasti odpojila vodu a elektřinu a do akce poslala armádu. Povstalci tvrdí, že potraviny a voda jim ale stačí ještě na řadu dní.

Situace v thajském Bangkoku při střetech mezi bezpečnostními složkami a protivládními demontranty (15. května 2010)

Násilnosti s větší intenzitou propukly ve čtvrtek, kdy byl při potyčkách mezi demonstranty a armádou zasažen kulkou do hlavy jeden z předáků demonstrantů Kchattija Savasdipol; někdejší generál thajské armády přeběhlý na stranu vzbouřenců.

Obavy o situaci v patnáctimilionovém městě vyjádřil generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který podle agentury Reuters obě strany důrazně vyzval, aby se vrátily k jednacímu stolu a pokojně vyřešily spory.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video