Armáda uvažuje o prodeji bombardérů

Praha - Armáda uvažuje o prodeji bombardérů Su-22 do zahraničí. Posledních deset letectvo vyřadilo z provozu tento týden. Spolu s letadly by chtěli vojáci prodat i simulátor za více než sto milionů korun. Oznámil to zástupce velitele vzdušných sil Jiří Kubala. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka bude ale těžké najít zájemce.

"Umím si představit nějakou africkou zemi, ale na rozdíl od pana generála Kubaly tady nejsem příliš velký optimista," poznamenal Tvrdík. Stroje by podle něj mohl koupit stát, který nemá zájem dodržovat standardy NATO.

Kubala uvedl, že Su-22 mají životnost ještě 15 let, musely by ale projít modernizací. Modernizaci armáda nepřipravuje, protože cena by byla vysoká. Generální oprava vychází na 60 až 70 milionů korun za jeden. Letectvo by tak investovalo do letounu, který není příliš kompatibilní s výzbrojí spojenců, vysvětlil.

Pokud se najde kupec, armáda by ráda prodala i trenažér. Jeho přestavba na letouny L-159 by totiž stála 30 milionů korun. Byla by navíc komplikovaná, protože se rozpadla společnost, která trenažér vybudovala.

"Přezbrojení armádního letectva je dlouhodobý proces," prohlásil Tvrdík. Jak poznamenal, letouny Su-25 už byly vyřazeny a letouny Su-22 měly být vyřazeny k 31. prosinci minulého roku.

Su-22 konstrukčně vychází z předchozích typů Su-7 a Su-17 a jeho varianty Su-20, které byly zavedeny do operačního použití poprvé v roce 1966. Měnitelná geometrie křídel umožňuje větší obratnost i dolet s větší bojovou zátěží. Letoun Su-22 je optimalizován pro let vysokou rychlostí v přízemní výšce. Su-22M4 (FITTER-K) je jednomotorový, proudový, jednomístný, nadzvukový stíhací-bombardovací letoun s měnitelnou geometrií křídel určený k ničení pozemních cílů řízenou i neřízenou výzbrojí a pro vedení vzdušného průzkumu. 

"Vzhledem k tomu, že náběh zavádění bitevníku L-159 neprobíhá podle předpokladů, má poměrně rozsáhlé zpoždění, tak velitel vzdušných sil rozhodl prodloužit nasazení těchto letadel do 31. března," vysvětlil ministr Tvrdík.

Tvrdík přiznal, že současný stav a vybavenost vzdušných sil jsou nedostatečné. Odpovídá však podle něj nynějším možnostem armády.

"Alianční spojenci jsou si vědomi stavu armádních vzdušných sil a myslím si, že jsou nastaveny, bez toho, že bych mohl zveřejňovat podrobnosti, takové parametry, abychom si alespoň v případě krize nebo války vzdušný prostor v součinnosti s Aliancí dokázali úspěšně uhájit," řekl ministr Tvrdík.


Video