Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Armáda utrácela za xylofony a pastelky. Nařídil to nejvyšší, zaznělo u soudu

  • 235
Česká armáda, která je součástí NATO a posílá vojáky do boje s teroristy, utrácela v uplynulých letech i za takové věci, jako jsou pastelky, manikúra, rumbakoule nebo slabikáře. Petr Šmída, který je souzen kvůli černým fondům v armádě, ve čtvrtek poprvé promluvil o absurdních nákupech.

Podle nekončícího výčtu faktur o nákupu desítek krabic pastelek, vodových či temperových barev, xylofonů, tamburín s bubínkem, učebnic prvouky či dětských kalendářů s názvem Králičí ouško nebo Knoflíček to při jednání pražského městského soudu vypadalo, že velení přinejmenším zapomnělo, k čemu je armáda zřízena.

Výčet nákupních "priorit" vojáků byl natolik ohromující, že to předsedkyně Senátu Dana Pacholíková nevydržela a zeptala se obžalovaného Petra Šmídy, zda tohle vše má sloužit k obraně republiky.

"Jak vidím, tak jste si při fiktivních finančních operacích pořídili dokonce i manikúru, plyšové medvědy, stovky dětských, ale i dámských triček. Bez toho všeho jste se nemohli obejít?" zeptala se udiveně soudkyně.

Na příkaz "toho nejvyššího"

Petr Šmída, který je považován za otce černých fondů na generálním štábu, z nichž se vše platilo, se hájí tím, že armáda sponzorovala letecké dny, na nichž jsou rodiče s dětmi častými návštěvníky.

"Navíc to byl příkaz toho nejvyššího," řekl poněkud tajemně. "To jako myslíte koho?" podivila se soudkyně Pacholíková. "Tehdejšího náčelníka generálního štábu Pavla Štefku," vysvětlil Šmída.

Co vojáci kupovali

Na skandál s černými fondy generálního štábu upozornila MF DNES v lednu 2008. Ve čtvrtek byl zahájen soud s třemi jeho protagonisty: bývalým šéfem Vojenské kanceláře prezidenta republiky Ivo Zbořilem, Petrem Šmídou a Ladislavem Košnerem. Velení armády si objednávalo i horská kola, lyžařskou výstroj či malotraktor; damascenské dýky s vykládanými rukojeťmi za statisíce či soupravy luxusních per Parker jsou už jen třešničkou na dortu.

"A to nebylo nikomu z vašich nadřízených divné, co všechno nakupujete a že se utrácelo více, než kolik jste měli na reprezentaci?" namítla soudkyně Pacholíková.

"Vždycky mi rozkázali: Zabezpeč to! A tím je konec diskuse. V armádě se vás nikdo neptá, kde na to máte vzít," hájil se degradovaný plukovník.

O pozadí protizákonných nákupů prostřednictvím černých fondů na generálním štábu promluvil Šmída včera vůbec poprvé. Dosud využíval svého práva a nic neřekl dokonce ani vyšetřovatelům. Šmídův výslech se proto včera protáhl na celý den.

Hájil se tím, že jako šéf oddělení vnitřní správy nastoupil do zajetého systému, v němž si generální štáb už léta oficiálně objednával u různých firem dodávku náplní do tiskáren. Místo náplní však firmy zásobovaly velení armády nejrůznějším zbožím. A nebyly to vždy jen pastelky a slabikáře. Například také becherovka, džin, fernet, veltlínské zelené či kartony plechovek s pivem či džusem.

Obchod uzavřen. Je libo piknik s grilem?

Alena Beinová ze společnosti Media 2000, s. r. o, která sháněla armádě vše, na co si její velení vzpomnělo, například uvádí, že do sídla firmy chodili vysocí armádní důstojníci v uniformách. Jednání vždy ukončil piknik, při němž se grilovalo, pil se alkohol a vojáci se prý i jinak dobře bavili.

Z obžaloby státního zástupce Miroslava Špeciána kromě toho vyplývá, že vyšetřovatelům se sice podařilo poměrně přesně vyčíslit škody (asi 20 milionů), většinou se však nepodařilo zjistit, za co přesně byly peníze utraceny. A zda tedy hotové peníze nezmizely v kapsách některých aktérů černých fondů.

Šmída byl podle všeho jen obyčejný pěšák, který poslušně plnil rozkazy šéfů. I ty soud vyslechne.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video